Matka Tereza se domů nevrátí

Dillí/Tirana - Indie odmítla žádost albánské vlády o navrácení ostatků Matky Terezy do jejího rodiště. „Matka Tereza byla indická občanka, takže odpočívá ve své zemi, ve své vlasti,“ sdělil mluvčí indického ministerstva zahraničí. Za absurdní označila albánskou žádost mluvčí řádu Misionářky milosrdenství, který Matka Tereza založila. Albánie o navrácení ostatků nositelky Nobelovy ceny za mír požádala minulý týden v souvislosti se 100. výročím jejího narození.

Matka Tereza se narodila albánským rodičům jako Agnes Bojaxhiuová v roce 1910 v nynějším hlavním městě Makedonie Skopji. Působila v Indii, kde před 12 lety zemřela, a pohřbena je v Kalkatě. Matka Tereza o sobě kdysi řekla, že je „krví Albánka, občanstvím Indka a vírou katolická řádová sestra“. Minulý papež Jan Pavel II. tuto nositelku Nobelovy ceny za mír v roce 2003 blahořečil a očekává se její svatořečení.

Matka Tereza je pohřbena v sídle řádu Misionářek milosrdenství, které se teď stalo cílem poutníků. Mluvčí řádu řekla, že tato instituce vítá rozhodnutí Dillí ohledně ostatků: „Matka Tereza patří Kalkatě, Indii. Je absurdní, že Albánie očekává předání jejích ostatků.“ K řádu, založenému v roce 1950, se nyní v 87 zemích světa hlásí 3000 řádových sester a 400 bratří. Pomáhají sirotkům, starým lidem a nemocným trpícím leprou a AIDS.

Albánie o navrácení ostatků požádala minulý týden v souvislosti se 100. výročím narození Matky Terezy, které připadne na příští srpen. Podle BBC může debata o ostatcích přerůst v trojstranný spor mezi Indií, v níž Matka Tereza pracovala většinu života a roku 1951 získala tamní občanství, Albánií, z níž pocházela její rodina, a Makedonií, kde prožila prvních 18 let svého života.