Nově objevený druh pterodaktylů byl pojmenován po Darwinovi

Paříž - Čínští paleontologové objevili společně se svými britskými kolegy nový druh pterosaura či pterodaktyla. Tento nález by mohl pomoci pochopit evoluci létajících plazů, kteří ovládali oblohu v čase dinosaurů. Nový druh byl pojmenován Darwinopterus modularis na počest Charlese Darwina, který před 150 lety napsal svou převratnou knihu O původu druhů. Nález více než 20 zkamenělých koster nového druhu na severovýchodě Číny popsali paleontologové v posledním čísle britského vědeckého časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Zkameněliny byly nalezeny ve skále staré asi 160 milionů let. Darwinopterus tedy žil nejméně deset milionů let před prvním praptákem Archaeopteryxem. „Na Darwinopterovi je zajímavý fakt, že má hlavu a krk jako evolučně starší pterosauři, ale zbytek kostry je stejný jako u primitivnějších druhů,“ napsal vědec David Unwin.

Ťün-čchang Lu z pekingského geologického institutu se společně se svými kolegy domnívá, že během evoluce pterosaurů došlo nejprve k vývoji hlavy a krku a teprve poté ke změnám těla, křídel a nohou. „Mnoho důležitých evolučních změn se odehrálo ve velice krátké době,“ dodává k tomu Unwin.