Zkameněliny byly nalezeny ve skále staré asi 160 milionů let. Darwinopterus tedy žil nejméně deset milionů let před prvním praptákem Archaeopteryxem. „Na Darwinopterovi je zajímavý fakt, že má hlavu a krk jako evolučně starší pterosauři, ale zbytek kostry je stejný jako u primitivnějších druhů,“ napsal vědec David Unwin.
Ťün-čchang Lu z pekingského geologického institutu se společně se svými kolegy domnívá, že během evoluce pterosaurů došlo nejprve k vývoji hlavy a krku a teprve poté ke změnám těla, křídel a nohou. „Mnoho důležitých evolučních změn se odehrálo ve velice krátké době,“ dodává k tomu Unwin.
Nově objevený druh pterodaktylů byl pojmenován po Darwinovi
Paříž - Čínští paleontologové objevili společně se svými britskými kolegy nový druh pterosaura či pterodaktyla. Tento nález by mohl pomoci pochopit evoluci létajících plazů, kteří ovládali oblohu v čase dinosaurů. Nový druh byl pojmenován Darwinopterus modularis na počest Charlese Darwina, který před 150 lety napsal svou převratnou knihu O původu druhů. Nález více než 20 zkamenělých koster nového druhu na severovýchodě Číny popsali paleontologové v posledním čísle britského vědeckého časopisu Proceedings of the Royal Society B.