Jihokorejská loď narušila teritorium KLDR

Soul - Severokorejský režim obvinil svého jižního souseda z narušení svých teritoriálních vod. Jihokorejské válečné lodě údajně překročily námořní hranici a Pchjongjang varoval, že to může vyvolat konflikt. V pondělí KLDR odpálila několik raket krátkého doletu. Podle analytiků si chce stupňováním napětí vylepšit pozici před případným obnovením rozhovorů o svém jaderném programu.

„Bezohledná vojenská provokace válečných lodí jihokorejského námořnictva vytvořila natolik závažnou situaci, že mezi oběma stranami v těchto vodách může dojít k námořnímu střetu,“ napsala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA citující severokorejské vojenské zdroje.   

Severní Korea se přitom v minulosti netajila tím, že pokud nějaká z jihokorejských lodí pronikne do jejích vod, KLDR nemůže zaručit její bezpečnost. 

Napětí mezi oběma zeměmi je vystupňované poté, co Severní Korea odpálila v pondělí několik raket krátkého doletu. Spekuluje se navíc, že KLDR připravuje další raketové testy. Obě Koreje jsou dosud fakticky ve válečném stavu. Válka mezi státy totiž skončila v roce 1953 jen příměřím, nikoli mírovou dohodou.