Zimní počasí si ve střední Evropě vyžádalo první oběti

Varšava/Bratislava – Zimní počasí v půlce října zaskočilo střední Evropu. Statisíce lidí jsou bez proudu. Sníh a mráz komplikují dopravu na Slovensku. Vozovky jsou namrzlé, na cesty navíc padají stromy. Předčasný příchod zimy si v Polsku vyžádal i první lidské životy, umrzlo tam pět lidí. Sněhová nadílka ovšem udělala radost rakouským provozovatelům vleků a lanovek, kteří už tento týden čekají první nápor lyžařů.

V polském tatranském středisku Zakopane zemřel 33letý pastýř ovcí. Toho pohřešovali už od středy, kdy se měl vrátit s ovcemi domů. Dnes ho našli zmrzlého asi 500 metrů od místa, kam mířil. Stejný osud potkal i další tři muže, ti také zemřeli na podchlazení v závějích. Pátý muž zemřel ve středu večer, když jeho auto smetl ze silnice silný vítr.

/*json*/{"map":{"lat":49.3003336616,"lng":19.9520301819,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Zimní počasí ve střední Evropě si vyžádalo první oběť
video

Zimní počasí ve střední Evropě si vyžádalo první oběť

Zimní počasí ve střední Evropě si vyžádalo první oběť

Zprávy 12:00 - 15. 10. 2009

Reportáž Martina Jonáše

Telefonát Miroslava Karase

Telefonát Ladislava Kerekeše

Telefonát Jana Moláčka

Přívaly sněhu a vítr připravily statisíce lidí v Polsku o dodávky elektrického proudu. Nejhorší situace je v okolí Varšavy, kde ve středu bylo bez proudu 460 000 lidí. Hasiči celou noc odstraňovali škody na elektrickém vedení, dnes je díky tomu bez proudu už jen asi 200 tisíc Poláků. Kvůli silnému větru a nebezpečí úrazu byl na jihovýchodě Polska vyhlášen zákaz vstupu do parků a na hřbitovy. Několik polských obcí u hranic s Ukrajinou počasí zcela odřízlo od okolního světa.

0

Na pobřeží Baltu zase řádí vichřice, rychlost větru dosahuje až 130 kilometrů za hodinu. Na pobřeží se valí až jedenáctimetrové vlny. Všechny trajekty mezi Polskem a Švédskem jsou zrušeny.

Hustě sněží v Tatrách na Slovensku. Pod tíhou sněhu padají stromy, hasiči celou noc odklízeli ty, co napadaly přes silnice. V okrese Poprad byly navíc silnice namrzlé, došlo tu proto k několika dopravním nehodám.

Na východě Slovenska zůstalo v úterý a ve středu bez proudu celkem 19 tisíc domácností. Většinu těchto problémů se už ale podařilo pracovníkům distribučních společností odstranit. Horská záchranná služba vydala varování, že by se lidé neměli pohybovat na hřebenech hor. Vítr tady prý může v nárazech dosahovat rychlosti až 50 kilometrů za hodinu. Lidé mohou ve vysokohorském terénu rychle prochladnout a ztratit vědomí.

Podle Stella Centra, jež mapuje dopravní situaci na Slovensku, se situace k večeru zlepšila a všechny dálnice, rychlostní komunikace a také většina silnic první třídy jsou nyní sjízdné.Rakousku je situace velmi podobná. I tady v posledních dnech vytrvale sněžilo. Sněhová nadílka se na zemi drží hlavně ve vyšších nadmořských výškách. I tak se ale sníh objevil například i ve Vídni. Podle meteorologů takto brzy sníh ve Vídni bývá jednou za 30 až 35 let. Sněhová nadílka ale působí v Rakousku problémy na silnicích, některé průsmyky v horách jsou kvůli špatné sjízdnosti uzavřené. Radost ovšem sníh udělal provozovatelům lyžařských vleků a lanovek, kteří už tento týden čekají první nápor lyžařů.

Na srbsko-maďarských hranicích v noci na dnešek málem umrzli roční chlapec a tříletá dívka ze Srbska, když se se svým otcem pokusili dostat do Maďarska. Děti skončily ve vážném stavu v nemocnici, holčičku museli záchranáři resuscitovat. Nyní jsou mimo ohrožení života.

Několik míst v Turecku zasáhly povodně. V Kulmici vyplavila voda hotel a zničila 40 aut. Hosty musely zachraňovat buldozery.

Meteorologové zatím zlepšení počasí nepředpovídají. Ve střední Evropě bude nadále chladno a větrno, ve vyšších polohách má sněžit.