Slovensko znovu prošetří brutální smrt kněze Coufala

Bratislava - Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) chce otevřít případ brutální smrti tajně vysvěceného kněze Přemysla Coufala. Coufal zemřel v noci z 23. na 24. února 1981 ve svém bytě v Bratislavě po vykrvácení z řezných ran na rukou. Podle slovenských orgánů spáchal sebevraždu. Existuje však podezření, že za jeho smrtí stojí bývalá Státní bezpečnost. Slovenská prokuratura se případem zabývala v devadesátých letech, vyšetřování ale odložila. Ústav paměti národa zdůvodnila obnovení vyšetřování tím, že generální prokura vedla vyšetřování krátce po revoluci, kdy vládl chaos a prokurátorka tenkrát nepřihlédla ke všem dokumentům. Zástupci ÚPN tvrdí, že mají dokumenty, které by mohly případ objasnit. Co obsahují, zatím neprozradili.

V září 1980 se Přemyslu Coufalovi podařilo získat cestovní doložku a vycestovat do Francie, Anglie a Belgie, kde navštěvoval kláštery a setkával se s představiteli církevního exilu. Měl pro Vatikán vypracovat zprávu o situaci církve na Slovensku. Podle svědka napsal Coufal dvě verze zprávy. První z nich měla být fingovaná a měla vyhovovat klerofašistickým a nacionalistickým kruhům ve slovenské podzemní církvi. Ve druhé verzi zprávy psal i o agentech StB v podzemní církvi, čímž byla ohrožena jak StB, tak některé podzemní církevní kruhy.

Už v zahraničí si Coufal všiml, že ho někdo sleduje. Při návratu na Slovensko v říjnu 1980 ho Státní bezpečnost vytáhla z vlaku ihned po překročení hranice. Agenti mu zabavili cestovní pas s tím, že už ho nebude potřebovat.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové

15.10.2009, Z12

Reportáž Olgy Bakové

V prosinci 1980 byl Coufal poprvé vyslýchán Státní bezpečností, v lednu 1981 začali Coufala vodit na noční výslechy. Snažili se využít kompromitujících materiálů získaných při jeho zahraničním pobytu a nutili ho k donášení informací proti skryté církvi.

Řadu zranění by si nemohl sám způsobit

Dvacátého čtvrtého února 1981 nepřišel Coufal do práce. Dva dny poté oznámily jeho známé případ bezpečnosti. Coufalův byt byl na mnoha místech zdemolovaný a zakrvácený, nalezeny byly žiletky, provazy a další předměty. Otisky prstů příslušníci SNB nesnímali. Přišla s nimi lékařka Janka Oberučová, která na místě zaprotokolovala, že bezprostřední příčinou smrti bylo pravděpodobně vykrvácení z řezných ran na horních končetinách. Vzhledem k nejasným příčinám úmrtí doporučila vykonat soudní pitvu. Odpůrci výsledků vyšetřování namítají, že mnohá ze zranění by si Coufal při sebevraždě nezpůsoboval a jsou následkem mučení.

Druhého března 1981 byli Coufalovi rodiče předvedeni na soudní lékařství k identifikaci mrtvého. Coufalovo tělo bylo zakryté včetně krku. Podle jejich svědectví měl pravé oko vyražené, u oka byla dlouhá jizva, nos a levá strana tváře byly rozmáčknuté a lebka na levé straně proražená. Levé oko bylo natržené, na čele zamodralý otisk podpatku, na levé straně krku přeřezaná tepna. Při tomto ohledání bylo rodičům sděleno, že Coufal spáchal sebevraždu.

„Pro mne je to vražda. Člověk, který viděl jeho zohavené tělo v rakvi, dosvěčil, že byl velice mučen,“ uvedl pro Českou televizi kněz a bývalý disident František Lizna.

Přemysl Coufal

9. 1. 1932 Prostějov – 23./24. 2. 1981 Bratislava

Při studiu lesnické fakulty v Brně soukromě studoval teologii a externě studoval na filosofické fakultě. Po přestěhování do Bratislavy roku 1955 pracoval jako projektant a při zaměstnání vystudoval stavební fakultu. Ovládal angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu, španělštinu, maďarštinu, latinu, starořečtinu a hebrejštinu. V šedesátých letech byl tajně vysvěcen jako řádový kněz. Údajně působil jako benediktýnský opat v rámci skryté církve. Podle výsledků oficiálního vyšetřování byl dohnán k sebevraždě Státní bezpečností, která jej vydírala a snažila se jej získat ke spolupráci. Podle odpůrců tohoto závěru byl Státní bezpečností mučen a zavražděn.

Spis StB o Přemyslu Coufalovi
Spis StB o Přemyslu Coufalovi
Více fotek
  • Spis StB o Přemyslu Coufalovi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117808.jpg
  • Přemysl Coufal autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117809.jpg
  • Záběry z pitvy Přemysla Coufala autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117807.jpg