Soud nepovolil vdově oplodnění spermatem zemřelého manžela

Paříž – Verdikt francouzského soudu dnes zhatil naděje vdovy z Francie, že otcem jejího dítěte by mohl být její zemřelý manžel. Soud rozhodl, že devětatřicetiletá Fabienne Justelová nemůže využít sperma po zemřelém manželovi k tomu, aby v zahraničí podstoupila umělé oplodnění. Platné zákony totiž nedovolují, aby zmražené sperma nebo vajíčka po zemřelé osobě, osobě v rozvodovém řízení nebo po rozchodu, byly využity k reprodukci.

Devětatřicetiletá Fabienne Justelová sice přiznala, že verdikt očekávala, rozhodnutí soudu ale lituje a zřejmě se proti němu odvolá.

Manžel Justelové Dominique měl rakovinu, ještě než zemřel, odevzdal několik vzorků státním laboratořím v městě Rennes na severozápadě Francie. Dominique nakonec boj s rakovinou prohrál, zemřel pouhé tři měsíce po svatbě.

Justelová poté chtěla vzorky po laboratoři vydat s tím, že půjde na umělé oplodnění. Ústav jí ale sperma kvůli zákonům nechtěl dát. Slíbil jen, že je nezničí.

Vdova se ale cítila podvedena. Kdyby prý věděla, že jí vzorky laboratoř nevydá, uložila by je s manželem v jiné zemi, kde zákony oplodnění spermatem od zemřelého dárce umožňuje.

Justelová se obrátila také na francouzský parlament, na rodiče zemřelého a na prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby v záležitosti zasáhli v její prospěch. Setkala se ale s odmítavou reakcí. Teď její naděje zhatil i soud.