Únos dítěte vyvolá ve Švýcarsku celostátní poplach

Bern – Celostátní poplach v případě únosu dítěte spustí od příštího roku Švýcarsko. V rámci nového systému bude zprávy o zmizení nezletilých šířit televize, rozhlas, informační tabule na dálnicích, internet a SMS zprávy. Jde o reakci na únos pětileté Ylenie Lenhardové před dvěma lety, která byla nalezena otrávená v lese šest týdnů po únosu. Případ tehdy v zemi vzbudil velkou pozornost - podobně jako zmizení britské holčičky Madeleine McCannové v témže roce v Portugalsku.

Švýcarské úřady se inspirovaly podobným programem v sousední Francii. Zaměřit se chtějí na první hodiny po únosu, které jsou podle odborníků klíčové pro záchranné operace. Od nového alarmu si slibují, že pomůže policii k rychlejší reakci. Nespustí se ale například při únosech dítěte jedním z rodičů kvůli sporům o péči, kdy většinou život dítěte nebývá ohrožen.

Pokud budou mít švýcarské úřady konkrétní podezření na únos nebo budou vědět, že je nějaké dítě v nebezpečí, upozornění se objeví v televizním a rozhlasovém vysílání, na dálničních tabulích a v hlášeních na letištích a železničních stanicích. Spolupracovat budou i tiskové agentury působící ve Švýcarsku. V další fázi se budou upozornění šířit na internetu a textovými zprávami do mobilních telefonů. Obsahovat budou i linky na fotografie obětí a člověka podezřelého z únosu. Nový systém lze využit i při únosech dospělých.

/*json*/{"map":{"lat":47.0326945985,"lng":8.3935546875,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/