Ukrajina jedná s USA o využití svých radarů

Kyjev - Ukrajina jednala s USA o využití svých radarů. Podle agentury Interfax Washington neplánuje stavbu vlastních zařízení, ale uvažuje o zapojení Ukrajiny do systému včasného varování. Zpráva znepokojila Rusko, které jakoukoli spolupráci Spojených států s postsovětskými státy vidí velmi nerado. O jednání hovořil ukrajinský velvyslanec v USA Oleh Šamšur. Řekl, že jde o pracovní diskusi v počátečním stadiu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí ani úřad ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka to nekomentovaly.

Podle agentur by Washington mohl v rámci svého revidovaného protiraketového štítu využívat údajů z ukrajinských radarů v Mukačevu a v Sevastopolu. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že Rusko toto jednání znepokojuje.

USA minulý týden popřely, že by chtěly na Ukrajině vybudovat radarovou stanici. Americké ministerstvo zahraničí ale sdělilo, že země jako Ukrajina by mohly k chystané protiraketové obraně přispět dodáváním varovných informací. Juščenko tento týden řekl, že Ukrajina je připravena obě zmíněná zařízení pro potřeby kolektivního světového a evropského bezpečnostního systému poskytnout.