Rozmary počasí stále trápí Evropu, začíná sčítání škod

Varšava/Bratislava - Příchod zimního počasí zaskočil několik evropských států. Na tuhé mrazy pak zatím nejvíce doplatilo Polsko, kde kvůli nepřízni počasí zemřelo pět lidí. Polámané stromy komplikují situaci v dopravě. Svízelná situacie na silnicích panuje i na východě Německa a v Rakousku. Dopravní a energetické kalamity se nevyhnuly ani Slovensku. I tady mají mrazy první oběť, v Trnavě umrzla bezdomovkyně. Nyní se už situace pomalu uklidňuje.

Polsko hlásí kvůli náhlému a prudkému startu zimy čtyři zmrzlé. Nejméně jeden další Polák zemřel při řízení, kdy vítr smetl z vozovky jeho auto, které následně narazilo do stromu. Teploty v zemi klesly na minus 11 stupňů a 250 tisíc lidí se muselo obejít bez proudu. Na Baltském moři se kvůli silnému větru zastavila doprava. Vlny dosahovaly až několika metrů.

„Situace se stabilizuje, přesto je stále bez elektřiny přes 140 tisíc domácností. V Polsku především počítají škody. Ty největší mají energetické společnosti a polské dráhy,“ informoval zpravodaj ČT v Polsku Miroslav Karas.

Video S kalamitami se potýkají i jiné evropské státy
video

S kalamitami se potýkají i jiné evropské státy

S kalamitami se potýkají i jiné evropské státy

S6 16.10. 6:30

Vstup Miroslava Karase

Počasí trápí i Slováky. Situace v podhorské obci Horná Mariková u Považské Bystrice, kterou ve středu zasáhla sněhová kalamita, je stále kritická. Její části Ráztoka a Stolečné jsou nadále odříznuté od okolního světa. 

V oblasti Kysuce severně od Žiliny jsou lidé stále bez proudu. V kysucké obci Klokočově platí kalamitní stav, nefunguje zde doprava a na některých místech leží až metr sněhu. Děti měly do dneška mimořádné prázdniny.

Také v Sasku museli dnes ráno odklízet ze silnic a kolejí sníh a popadané stromy. Špatná situace byla hlavně na německé straně Krušných hor a v Horní Lužici, kde se stala řada dopravních nehod. Kluzko je i na některých silnicích v Rakousku. Již ve čtvrtek večer ve vesnici St. Oswald u Freistadtu nedaleko českých hranic sjel ze silnice 40tunový tahač s návěsem, hasiči ho museli vyprošťovat pomocí navijáku.

Turecko naopak zasáhly povodně

Příval sněhu zasáhl také Bosnu a Hercegovinu. Turecko se zase v těchto dnech potýká s prudkými lijáky a v některých místech udeřily záplavy.

Počasí potrápilo také slovenské Tatry, kde se místy vytvořily až dvoumetrové závěje. Mokrý sníh zde lámal stromy a komplikoval dopravu.