Jihokorejci dnes otevřou svůj „supermost“

Soul – V Jižní Koreji dnes bude oficiálně otevřen nový supermost u města Inčchon, jehož stavba trvala čtyři roky. Je největším jihokorejským mostem a pátým největším visutým mostem svého druhu na světě. Nový dálniční most spojuje mezinárodní letiště Inčchon, vzdálené asi 52 kilometrů od hlavního města Soulu, s novou mezinárodní obchodní čtvrtí New Songdo City na západě pobřežního města Inčchon.

Podle údajů společnosti Inčchon Bridge Corporation je celá mostní konstrukce dlouhá 21,3 kilometrů, takže je tento jihokorejský most zároveň i desátým nejdelším mostem na světě. Prvenství v tomto směru drží nadzemní most Bang Na Expressway v Thajsku měřící 54 kilometrů. Podle Jaroslava Olši, velvyslance ČR v Jižní Koreji, ovšem nejsou technické parametry to nejdůležitější. „Vyjmenovávat míry a parametry je zbytečné, most je hlavně krásný, jak se pne nad modrou hladinou moře, a to je ten důležitý parametr, “ řekl Olša v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle Olši stavba trvala mnoho let a byla obtížná, protože moře je v této oblasti mělké, bahnité a pilíře musely být zasazeny až do stometrové hloubky. Bylo rovněž třeba vytvořit dvoukilometrový násyp, aby zde mohly jezdit stroje. „Stavba byla ve výsledku opravdu extrémně náročná,“ vyjádřil se k tématu Olša. Stát stála přes jednu miliardu, tedy podobnou sumu jako stála automobilka Hyundai v Čechách. Most bude zpoplatněn a návratnost částky vložené do stavby se bude podle Olši pohybovat kolem třiceti let. „Pokud bude země dále rychle bohatnout a pokračovat v industrializaci, ke splacení dojde rychleji,“ míní Olša.

Video Telefonát Jaroslava Olši
video

Telefonát Jaroslava Olši

Jihokorejský supermost
Jihokorejský supermost