Taliban neváhá využívat ani dětské vojáky

Kábul - Afghánistán trpí rostoucím počtem násilností a povstalci hledají stále nové cesty, jak zaútočit na koaliční vojáky nebo Afghánce, kteří spolupracují s prozápadní vládou. Taliban neváhá v bojích využívat ani dětských vojáků a atentátníků. Ve vojenských nemocnicích proto nejsou výjimkou děti s utrženými končetinami.

Při výcviku pod taktovkou Talibanu se chlapci, z nichž nejmladšímu je sedm let, učí střílet z kulometů. Osvojují si základy partyzánské války a bojovníci Talibanu jim pomáhají ustát zpětný náraz po výstřelu z kalašnikovů.  

Další děti povstalci cvičí jako doručovatele bomb. Stal se jím i jedenáctiletý Eidulláh. „Přišel jsem o nohu. Hodně se zlobím, protože jsem se ničím neprovinil,“ nechápe chlapec ve vojenské nemocnici.

Video Taliban cvičí dětské vojáky
video

Taliban cvičí dětské vojáky

Taliban poslal Eidulláha, aby přinesl jednomu z místních afghánských velitelů koš s ovocem. Byla v něm ukryta nálož. Předčasný výbuch zmrzačil Eidulláha a osm jeho kamarádů. Z devíti zraněných dětí už dvě přišly o končetinu, jedno ztratilo zrak. „Ukazuje to, kam až je al-Káida ochotná zajít,“ říká chirurg ze Shamrock Combat Hospital Benjamin Kam.

Jedním z Eidulláhových zraněných přátel byl i devítiletý Mohammed. Výbuch mu poranil nohu, která bude nefunkční. Může o ni i přijít.

Lékaři tvrdí, že podobně zraněných dětí přibývá. Rodiče je posílají do výcvikových táborů, protože Taliban nabízí jídlo, ubytování a vzdělání.

Lékaři ošetřují zraněné dětské vojáky
Lékaři ošetřují zraněné dětské vojáky
Více fotek
  • Lékaři ošetřují zraněné dětské vojáky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117889.jpg
  • Lékaři ošetřují chlapce zraněného ve službách Talibanu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117890.jpg