Afghánský velvyslanec připustil konání druhého kola voleb

Washington - Afghánistán by mohlo čekat druhé kolo prezidentských voleb. Naznačil to afghánský velvyslanec ve Spojených státech Saíd Tajib Džavád. Je to poprvé, co podobný scénář veřejně připustil někdo z tábora prezidenta Hamída Karzáího. Právě on podle předběžných výsledků srpnové hlasování vyhrál. Pozorovatelé ale tvrdí, že volby provázely rozsáhlé podvody. OSN nařídila přepočítat hlasy z 12 procent volebních okresů.

Po přepočtení hlasů srpnových prezidentských voleb v Afghánistánu dosavadní prezident Hamíd Karzáí zřejmě získal jen 47 procent hlasů. Na to, aby vyhrál už v prvním kole, potřeboval aspoň 50 procent hlasů. Bude se proto pravděpodobně konat druhé kolo, v němž se utká se svým nejúspěšnějším soupeřem, bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem. S odvoláním na dobře informované oficiální činitele to dnes napsal americký list The Washington Post, podle nějž už jsou připraveny i hlasovací lístky pro druhé kolo voleb.

Pozorovatelé uvedli, že srpnové prezidentské volby v Afghánistánu provázely rozsáhlé podvody. Sporné hlasy přepočítávala komise pro vyšetření volebních stížností podporovaná OSN a podle listu The Washington Post by mělo být přepočítávání dokončeno dnes. Předběžné výsledky zveřejněné po volbách, které se konaly 20. srpna, dávaly Karzáímu 54,6 procenta hlasů, tedy pohodlnou většinu pro vítězství v prvním kole.

Podle Džaváda by všechny strany měly v případě uspořádání druhého kola hlasování spolupracovat, aby se nové hlasování uskutečnilo co nejdříve, nejlépe do měsíce. Džavád zdůraznil obavy, že kdyby se druhé kolo voleb odkládalo delší dobu, zimní počasí by výrazně zkomplikovalo hlasování v některých částech Afghánistánu. Země navíc podle něho potřebuje pevné vedení, takže odsunout volby až na jaro také není řešením.

Jak napsal list The Washington Post, hlasovací lístky, na nichž je Karzáí a Abdulláh, už byly vytištěny v Londýně a dorazily na misi OSN v Kábulu. Spolu s nimi je připraven i nesmývatelný inkoust, jímž jsou označovány prsty voličů, kteří už odvolili.