Světovým dnem výživy si dnes připomeneme globální boj s hladem

Filipíny - Svět si dnes připomíná světový den výživy, který OSN vyhlásila na 16. října. Odhady ukazují, že více než miliarda lidí na Zemi trpí podvýživou. To je víc než každý šestý člověk. Jeden z prezentovaných výzkumů upozorňuje, že mezi státy, kterým se s hladem stále nedaří bojovat, je například ekonomicky liberální Indie. Naopak Čína či Brazílie dosáhly v boji s hladem významného pokroku.

 

Dnešní svět je postižen stále častějšími extrémními výkyvy počasí, přírodními katastrofami a válečnými konflikty. Jmenujme Filipíny, kde došlo letos 4. října k nejhorším záplavám za posledních 40 let, jež zasáhly 7 milionů obyvatel. Další postiženou zemí je například Haiti v červnu zasažené ničivými hurikány. Následky jsou závažné především pro obyvatelstvo – tisíce lidí stále žije v provizorních přístřešcích. Naopak Keňa trpí problémy s dlouhotrvajícím suchem. Umírají zde zvířata a zemědělství pomalu skomírá. „Máme problémy s velkým suchem. Postihlo spoustu slonů. Nejhůře jsou na tom mláďata. Nedokážou dosáhnout na vzrostlé stromy, takže žízní a trpí hladem,“ vyjádřil se k tématu strážce národního parku Tsavo v Keni.

Kromě přírodních katastrof jako příčiny hladu ve světě letošní rok přibyla také potravinová a finanční krize, která následky katastrof prohloubila. Počet hladovějících je letos nejvyšší za posledních 40 let - přesahuje miliardu. Jen od loňska přibylo 100 milionů lidí. „Nechám přejmenovat dnešní den na “Den bez jídla„. Každý šestý člověk na Zemi dnes půjde spát hladový. Můžeme ale tuhle bitvu vyhrát. Můžeme dostat hrnek kaše k dětem ve válečných konfliktech, sužovaným suchem nebo záplavami,“ prohlásila Josette Sheeranová, ředitelka Světového programu pro výživu OSN.

Video Víc než miliarda lidí na Zemi trpí hladem
video

Víc než miliarda lidí na Zemi trpí hladem

Podle nevládní organizace ActionAid by na zastavení rapidně narůstající křivky hladovějících stačilo, kdyby 8 nejrozvinutějších zemí světa na tento účel ročně dalo 23 miliard dolarů. Teď ActionAid přišla s žebříčkem států, jimž se nejlépe daří s problémem bojovat. Na vrcholu se umístila Brazílie, kde počet hladovějících pomohla snížit pozemková reforma. Rovněž Čína hlásí úspěchy. Za posledních 10 let tam klesl počet hladových lidí o 58 milionů. Naopak Indie jako jedna z rostoucích ekonomik prohrává. „Za posledních deset, patnáct let se situace moc nezlepšila. 47 dětí je podvyživených, přes 50 procent žen trpí chudokrevností. Na vině je většinou chronický nedostatek potravin,“ řekl Avinaš Kumar z humanitární organizace Oxfam.

Oběť sucha v Keni
Oběť sucha v Keni
Více fotek
  • Oběť sucha v Keni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1180/117907.jpg
  • Žebříček úspěšnosti boje s hladem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1180/117909.jpg