Rada OSN pro lidská práva přijala rezoluci o válce v Gaze

Ženeva/Ramalláh – Rada OSN pro lidská práva přijala rezoluci o válce v Gaze. Zakládá se na takzvané Goldstonově zprávě, která obviňuje Izrael i radikální palestinské hnutí Hamas z válečných zločinů. Západní státy včetně členů Evropské unie a Spojených států rezoluci odmítly. Rusko ji podpořilo. Dokument má pokračovat k Radě bezpečnosti OSN. Zpráva žádá, aby obě strany vyšetřily popsané zločiny. Jinak je bude soudit Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Rezoluce, předložená Palestinci, Egyptem, Nigérií, Tuniskem a Pákistánem, byla schválena většinou 25 ze 47 členů ženevského grémia OSN. Většina západních států, včetně členů Evropské unie a USA, rezoluci odmítla, nebo se zdržela hlasování. Rusko rezoluci podpořilo. 

Deklarace doporučuje Valnému shromáždění OSN, aby se zprávou zabývalo, a generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby radu informoval, zda se Izrael řídí jejím dnešním rozhodnutím. Dále deklarace ukládá Radě bezpečnosti OSN, aby v případě, že některá ze stran vyšetřování nezahájí, postoupil případ Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

Palestinská správa i Hamas v první reakci na přijetí rezoluce vyjádřily své uspokojení. Palestinci nyní očekávají, že zprávu převezme i Rada bezpečnosti OSN. „Doufáme, že toto hlasování povede k procesu se šéfy okupace,“ okomentoval to mluvčí Hamasu Táhira Nunú. 

Izrael prý jednal s civilisty v rukavičkách

Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Rada OSN pro lidská práva přijetím deklarace ohrozila blízkovýchodní mírový proces. Podle ministra vnitra Eli Išai je rezoluce diplomatickou fraškou. „Izraelská armáda jednala s nevinnými civilisty v sametových rukavičkách,“ řekl.

Již dříve se izraelští představitelé nechali slyšet, že přijetí rezoluce bude odměnou pro teroristy na celém světě. Izrael vyšetřování i soud rázně odmítá, premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael žádného z odpovědných lidí k soudu nevydá. 

Zpráva vypracovaná týmem vedeným jihoafrickým soudcem Richardem Goldstonem dospěla k závěru, že Izrael v bojích na přelomu roku v pásmu Gazy použil nepřiměřenou vojenskou sílu a dopustil se válečných zločinů i zločinů proti lidskosti. Z téhož obviňuje také palestinský radikální Hamas za ostřelování izraelského území.

Ženevské grémium OSN
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24