Talibanská Hydra znovu zabíjela v Pákistánu

Islámábád - Nejméně 11 lidí dnes zahynulo v pákistánském Péšávaru při sebevražedném útoku poblíž policejní stanice, dalších lidí deset bylo zraněno. Část obětí zasypala mešita, která se při výbuchu zhroutila. Atentát následoval pouhý den po krvavém útoku v Láhauru, jemuž padly za oběť čtyři desítky lidí. Po celé zemi platí kvůli útokům talibanských ozbrojenců přísná bezpečnostní opatření.

Krvavou lázeň nachystal Taliban jen za říjen hlavnímu městu Islámábádu, Láhauru, Rávalpindí nebo údolí Svát. Teroristé už za posledních dvanáct dní pozabíjeli přes 160 lidí, pohřby zmasakrovaných Pákistánců se konají každý den.

Nový útok se stal v době, kdy pákistánské letectvo a dělostřelectvo před plánovanou pozemní ofenzivou útočí na bašty povstaleckého hnutí Taliban v Jižním Vazíristánu u afghánských hranic. Přesný termín zahájení ofenzivy zatím vláda nezveřejnila, nicméně několikrát oznámila, že začne bezprostředně.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

U 16.10.

Jan Petránek o násilí v Pákistánu

Události, komentáře o situaci na Středním východě

Komentátor Jan Petránek:

0

„S Talibanem je to jako s antickou Hydrou: jednu hlavu useknete, dvě narostou.“

Podle analytiků se teroristé stupňováním útoků snaží odvrátit vojenskou ofenzivu, ale pákistánská vláda prohlašuje, že útoky jen zesilují její odhodlání nepřátele porazit. Americký prezident Barack Obama za to slibuje mnohamiliardovou pomoc. Moc dobře ví, že pokud by se po Afghánistánu ocitl na kolenou i 170milionový Pákistán, který navíc vlastní jaderné zbraně, znamenalo by to pro světovou bezpečnost velké ohrožení.