Hurikán Rick, ohrožující Mexiko, zesílil

Miami - Na mimořádně nebezpečný čtvrtý stupeň pětibodové stupnice dnes zesílil Hurikán Rick, který se pohybuje podél tichomořských břehů Mexika. Příští týden může zasáhnout letoviska na Kalifornském poloostrově, varovalo americké Národní centrum pro hurikány v Miami na Floridě. Jedná se o sedmý hurikán letošní hurikánové sezony v severovýchodním Tichomoří. Byl lokalizován 400 kilometrů jihozápadně od známého letoviska Acapulka. Větry, které hurikán doprovázejí, dosahují rychlosti 185 kilometrů v hodině a bičují jižní pobřeží Mexika.

Meteorologové předpovídají, že hurikán v příštích 36 hodinách ještě zesílí a může do sobotní noci nebo v neděli dosáhnout pátého stupně pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Bouře svými prudkými dešti ohrožuje především Acapulco. Tamní úřady již vydaly varování před lijáky, které by mohly způsobit sesuvy půdy a záplavy.

Rick se pohybuje západním-severozápadním směrem rychlostí 12 kilometrů za hodinu a dá se očekávat, že tímto tempem bude pokračovat několik dalších dní. O víkendu zřejmě zůstane u jižního pobřeží Mexika, protože se pohybuje souběžně s pobřežím, uvedlo středisko, podle něhož se hurikán v úterý zřejmě otočí k mexickému pobřeží. Tichomořské bouře neohrožují ropný průmysl v mexickém zálivu, ale Kalifornský poloostrov je oblíbeným cílem amerických turistů.