Přes milion lidí demonstrovalo v Madridu proti potratům

Madrid - Více než jeden milion lidí v Madridu demonstroval proti záměru socialistické vlády liberalizovat potraty. „Každý život má svou cenu,“ stálo na hlavním transparentu průvodu, ke kterému vyzvaly desítky konzervativních sdružení za podpory opoziční pravice a katolické církve. Mezi demonstranty bylo podle očitých svědků vidět i staré lidi, rodiny s dětmi a kočárky, jeptišky.

Někteří lidé měli na sobě červené tričko jako symbol síly a oslavy života. Nad hlavami jim vlály červené vlajky s nápisem „Právo na život“. Na některých transparentech byly přilepeny snímky mimin z vyšetření žen ultrazvukem a fotografie těhotných žen.

Návrh vládního zákona chce reformovat zákon z roku 1985, který povoloval umělé potraty jen za určitých podmínek. Nově by měly mít ženy právo se zcela svobodně rozhodnout k umělému potratu do 14 týdnů od otěhotnění. Největší kritice čelí text reformy, podle kterého by nezletilé dívky mohly od 16 let zvolit potrat bez informování rodičů. Češky se těší právu na umělé přerušení těhotenství ještě z dob Československa. Počet takových dobrovolných potratů se v Česku v posledních 20 letech přitom výrazně snížil. Zásadní vliv na to měla podle odborníků dostupnost antikoncepce.

Madridská demonstrace proti potratům
Madridská demonstrace proti potratům