Podle Kerryho je předčasné poslat další vojáky do Afghánistánu

Washington - Za neodpovědné označil americký demokratický senátor John Kerry poslat v současné době dodatečné americké vojáky do Afghánistánu. Svůj názor vyslovil v rozhovoru pro televizní stanici CNN při své nedávné návštěvě v Afghánistánu. Celé interview má televize odvysílat dnes. „Bylo by naprosto neodpovědné ze strany prezidenta USA vyslat dodatečné vojáky (do Afghánistánu), když (afghánské) prezidentské volby neskončily a když ještě nevíme, kdo bude prezident a s jakou vládou budeme pracovat,“ uvedl Kerry, předseda zahraničního výboru Senátu a někdejší demokratický kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2004.

Podle amerického tisku se v Afghánistánu uskuteční druhé kolo prezidentských voleb poté, co tamní volební komise vyšetřuje podezření na četné volební podvody v prvním kole, v němž před dvěma měsíci prezident Hamíd Karzáí získal 47 procent hlasů. Kdyby získal alespoň 50 procent, byl by zvolen v prvním kole.

Široce diskutován je na americké politické scéně také návrh vyslat do Afghánistánu dalších 40 000 až 50 000 vojáků k dosavadním asi 65 000. Žádné rozhodnutí v tomto směru ale ještě učiněno nebylo a prezident Barack Obama pokračuje v politických konzultacích.

Prezidentské volby v Afghánistánu
Prezidentské volby v Afghánistánu