V Súdánu unesené humanitární pracovnice jsou na svobodě

Chartúm - Dvě humanitární pracovnice, které byly uneseny počátkem července neznámými ozbrojenci v Súdánu, byly dnes propuštěny na svobodu. Dvaatřicetiletá Irka a dvaačtyřicetiletá Uganďanka pracovaly pro irskou nevládní organizaci GOAL v západosúdánském Dárfúru. „Dnes ráno byly propuštěny a jsou v dobrém zdravotním stavu,“ uvedl ministr pro humanitární záležitosti Abdel Baqi Gilani.

Stařešinové místních kmenů naléhali na únosce, aby oběti propustili. Ti však žádali za jejich osvobození výkupné. „Žádné výkupné nebylo zaplaceno,“ dementoval však ministr Gilani.

V zajetí strávily humanitární pracovnice, které byly uneseny 3. července z pozemků společnosti GOAL v Kutumu, více než sto dní. Bylo to nejdelší zajetí humanitárních pracovníků v neklidném regionu Dárfúr, kde od roku 2003 zuří konflikt mezi povstalci a vládou.

Humanitární organizace trpí od chvíle, kdy ICC vydal zatykač na súdánského prezidenta

Humanitární organizace upozorňují, že narážejí na zvýšené nepřátelství a hrozby od doby, co Mezinárodní trestní tribunál (ICC) vydal v březnu zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra, který čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů.

Už více než 300 000 lidí zemřelo v šestiletém konfliktu mezi dárfúrskými povstalci a vládními jednotkami, několik milionů muselo opustit své domovy. V březnu súdánská vláda obvinila ze spolupráce s ICC 13 zahraničních a tři místní humanitární organizace a poté je vyhostila.

Umar Hasan Ahmad Bašír
Umar Hasan Ahmad Bašír