Taliban ztratil v bojích s pákistánskou armádou 60 lidí

Islámábád - Za prvních 24 hodin si ofenziva pákistánské armády na severozápadě Pákistánu vyžádala na straně radikálního Talibanu 60 mrtvých a na straně vojska pět až jedenáct obětí. Údaje o počtech přinesly pákistánské bezpečnostní zdroje, ale protože na místě nejsou novináři, nelze informaci ověřit. Obě strany využívají těžké zbraně, Taliban odstřeluje armádní vrtulníky protileteckou municí, takže vojsko musí využívat spíš letadla.

V sobotu se Pákistán odhodlal k zásadní vojenské akci proti Talibanu v provincii Jižní Vazíristán po několikaměsíčních přípravách. Taliban má v Jižním Vazíristánu k dispozici podle odhadů 10 000 místních a 1 500 zahraničních bojovníků. Armáda zatím do oblasti vyslala asi 30 000 vojáků, ale je připravena použít až dvojnásobek. Počítá se s tím, že operace potrvá nejmíň dva měsíce. Cílem je vytlačit Taliban z oblasti ovládané jeho hlavní oporou, kmenem Mahsúdů. Klan má pod kontrolou zhruba polovinu Jižního Vazíristánu.

Armáda se snaží Talibancům odříznout ústupové i zásobovací cesty

Video Ofenziva v Jižním Vazíristánu
video

Ofenziva v Jižním Vazíristánu

Armáda k tomuto území postupuje ze tří směrů, snaží se odříznout ústupové i zásobovací cesty. Pouští ale ven uprchlíky, jichž v posledních hodinách přibylo 20 000. Od léta, kdy se začala ofenziva připravovat, je na útěku na 150 000 obyvatel Jižního Vazíristánu, v dějišti bojů je jich dle odhadů stále 350 000. Uprchlíci míří hlavně do měst Déra Ismáíl Chán a Tánk v sousední Severozápadní pohraniční provincii.

Vojáci v sobotu dobyli jedno z velitelství Talibanu ve vesnici Spinkai Raghzai. Radikálové prchají do hor. Dnes vojáci obklíčili vesnici Kotkai, z níž pochází vůdce pákistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd. Střediskem jeho oddílů je město Makín, na něž od soboty dopadají letecké bomby. Početné armádní oddíly jsou vidět na silnici mezi městy Déra Ismáíl Chán a Tánk.

Liaqat Baloch, strana Džamát Islamí

„Chceme okamžitě zastavit operaci na našich kmenových územích. Jednotky Spojených států a NATO by měly opustit Pákistán a Afghánistán. To by přineslo harmonii a suverenitu Afghánistánu.“

Ve velkých pákistánských městech platí přísná bezpečnostní opatření pro případ, že by se v nich Taliban pokusil o odvetné akce. Těsně před ofenzivou se mu při nich podařilo ve městech zabít přes 150 lidí.

Armáda je oproti Talibancům v nevýhodě

Armáda, vycvičená ke konvenční válce, však podle analytiků citovaných agenturou AFP nemá v hornatém pohraničí velké šance na úspěch. Nemůže počítat s rychlým přesunem těžké techniky a je časově limitovaná blížící se zimou. Od roku 2002 přišla pákistánská armáda v bojích s radikály o 2 000 lidí.

Operace v Jižním Vazíristánu je přirovnávána k jarní ofenzivě proti Talibanu v severopákistánském údolí Svát. Tam se poměrně rychle podařilo radikály z území vytlačit, ale na úkor civilistů, jichž před boji uprchly přes dva miliony. Tak velký exodus se v Jižním Vazíristánu sice nečeká, ale ani v boji s Talibanem se neočekává podobně rychlý výsledek.