Státy EU budou nejspíš moci vykupovat mléčné kvóty

Lucemburk - Členské státy Evropské unie zřejmě budou moci od producentů vykupovat kvóty na mléko. Opatření, které dnes přijmou ministři zemědělství, má pomoci zvrátit krizi v mlékárenském průmyslu. Už několik měsíců si farmáři stěžují, že je nízké výkupní ceny mléka přivedly na pokraj existence. V současnosti unie přesně udává, kolik mléka můžou jednotlivé státy vyprodukovat. Kvóty se postupně zvyšují a právě to je podle zemědělců důvod, proč jsou výkupní ceny často nižší než náklady na produkci.

Evropská komise v současnosti našla řešení, které by mělo trh zbavit přebytečného mléka. Jedná se o soubor opatření, o nichž dnes budou v Lucembursku hlasovat ministři financí, jehož základem je výkup kvót. Jednotlivé vlády budou moci od svých farmářů vykoupit za předem stanovenou cenu celou kvótu nebo jen její část. Farmář se pak vzdá úplně produkce mléka nebo výrobu omezí, návdavkem získá od státu finanční prostředky. Státy budou s tímto opatřením souhlasit, přestože si řada z nich myslí, že výkup kvót současnou situaci neřeší.

Brusel chce zároveň členské státy požádat o rozšíření svých pravomocí. Zatímco dosud museli všechna záchranná opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podpor soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, příště by mělo stačit jen rozhodnutí EK. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které často nekončí žádným výsledkem.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Ministři budou opět pod tlakem tisíců demonstrujících farmářů, kteří by měli zablokovat celý Lucemburk. Mimořádná opatření na pomoc mlékárenskému průmyslu už stála Brusel skoro 16 miliard korun. Jednadvacet států teď požaduje dalších 8 miliard.