V Japonsku dostanou vakcínu proti prasečí chřipce přednostně zdravotníci

Tokio - V Japonsku začali očkovat zdravotníky vakcínou proti takzvané prasečí chřipce. V zemi na ni zemřelo už 27 lidí. Očkovací látky ale není dostatek, v první vlně vystačí jen pro necelé dva miliony lidí. Přednost mají těhotné ženy, lidé s chronickým onemocněním a děti. Podle Světové zdravotnické organizace se nemocí nakazily ve světě už statisíce lidí, 4 500 jich zemřelo.

Nejprve dostanou vakcíny zdravotníci. „Těhotné ženy a lidé s chronickými onemocněními jsou další skupinou, kterou budeme přednostně očkovat od začátku listopadu. Na konci prosince bude následovat očkování malých dětí,“ uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví. 

Ode dneška se vakcinace provádí ve 23 prefekturách, dalších 23 oblastí plánuje zahájit očkovací program později v tomto týdnu. Tokio se připojí jako poslední v termínu po 26. říjnu. 

Virus A(H1N1) se po světě šíří od letošního dubna. První případy nákazy se objevily v Mexiku a vzápětí ve Spojených státech. Na celém světě se novým virem podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazily již statisíce lidí. Dosud si nemoc vyžádala více než 4500 mrtvých.