Rekonstrukční tým ČR dokončil tři dívčí školy v afghánském Lógaru

Púli Alam (Afghánistán) - Český provinční rekonstrukční tým (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar dokončil stavbu tří dívčích škol pro více než tisícovku žákyň. PRT to dnes oznámil v tiskové zprávě. Vzdělání v Afghánistánu bylo výrazně postiženo jak sovětskou okupací v 80. letech, tak později vládou hnutí Taliban. Za vlády tohoto fundamentalistického hnutí v letech 1996 až 2001 dívky do škol chodit nesměly.

Dvě školy pro asi 650 dívek ve vesnicích Hasani Basri a Kudža Laghai v distriktu Chuši byly vůbec největším českým projektem podpory školství v provincii. Dívky se doposud učily v improvizovaných prostorách v několika okolních vesnicích, protože stávající budova byla v havarijním stavu.

Třetí školu český rekonstrukční tým dokončil a předal provinčnímu ministerstvu školství na severu Lógaru, ve vesnici Maghul Chail. Budovu rozšířil o novou osmitřídku, v níž se bude v rámci tradičního afghánského systému směn učit více než 400 žákyň. Několik set metrů od ní postavil novou školu pro chlapce.

V současnosti je v Afghánistánu asi pětina všech škol určena pro dívky, číst a psát umí 16 procent mladých Afghánek.

PRT dosud postavil, opravil či rozšířil devět škol a na dalších třech pracuje. Podmínky pro vzdělávání by se měly zlepšit pro více než 11 000 dětí. Kromě školství se zabývá také rekonstrukcí zemědělství nebo budováním infrastruktury, provinční vládě pomáhá při zajišťování bezpečnosti v oblasti.

Škola v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: MZV ČR