Zrušeny statisíce hlasů z prezidentských voleb v Afghánistánu

Kábul – Komise pro vyšetření volebních stížností v Afghánistánu hodlá anulovat tisíce hlasů z prezidentských voleb. Tento krok povede patrně k druhému kolu hlasování, protože dosavadní prezident Hamíd Karzáí zřejmě ztratí nadpoloviční většinu nutnou k vítězství v prvním kole. Ve druhém kole by se Karzáí utkal se svým nejúspěšnějším protivníkem, bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem.

Americká pozorovatelská skupina Democracy International dnes již vydala prohlášení, podle něhož je v Afghánistánu druhé kolo prezidentských voleb nutné kvůli masivním volebním podvodům. Zisk prezidenta Karzáího po anulaci zfalšovaných hlasů klesl pod padesátiprocentní hranici potřebnou pro vítězství v prvním kole, oznámila skupina citovaná agenturou Reuters.

„Democracy International … věří, že rozhodnutí komise pro vyšetření volebních stížností (ECC) vyústí ve druhé kolo voleb v souladu s afghánským volebním zákonem,“ uvádí prohlášení. Podle této skupiny i podle dalších nezávislých pozorovatelů klesl revidovaný Karzáího zisk na 48 procent hlasů.

Video Reportáž T. Etzlera a J. Szántó
video

Reportáž T. Etzlera a J. Szántó

Anulováno mají být statisíce hlasů pro Karzáího

Afghánská komise pro vyšetření volebních stížností (ECC) dnes zveřejnila výsledky prověřování údajných rozsáhlých podvodů při prezidentských volbách po téměř dvouměsíčním vyšetřování. Výsledky zjištěné ECC ovšem musí ještě přijmout další volební komise, která rozhodne o případném vyhlášení druhého kola prezidentských voleb. Vyšetřovatelé neuvedli přesná čísla, ale z jejich zjištění vyplývá, že anulovány byly statisíce hlasů pro Karzáího, píše AP.

„Teď, když máme nařízení ECC, tak očekáváme, že ho IEC (Nezávislá volební komise) spěšně vykoná a urychleně zveřejní konečné, potvrzené výsledky nebo oznámí nutnost vyhlásit druhé kolo voleb, jak vyžaduje afghánský volební zákon,“ řekl mluvčí OSN v Kábulu Aleem Siddique, kterého cituje agentura Reuters.

Karzáí zřejmě ztratí nadpoloviční většinu

Předběžné údaje ukazovaly, že Karzáího podpořilo 54,6 procenta voličů, po
odečtení hlasů v závislosti na míře odhalených podvodů ale tento počet s
velkou pravděpodobností klesne pod klíčovou hranici 50 procent.

Vysoký představitel Karzáího volební kampaně a poslanec afghánského
parlamentu Muhammad Moín Marastjal dnes vyšetřování ECC kritizoval. "Úřad
kampaně Hamída Karzáího kritizuje posuzování podezřelých hlasů. Tato
(procedura) je nesprávná. Je vyvíjeno úsilí snížit počet hlasů pro Karzáího
pod 50 (procent). Nyní jsme ve slepé uličce," řekl.

Volební komisi prý potrvá jeden až dva dny, než zprávu ECC přezkoumá a svůj verdikt oznámí. „Domníváme se, že budeme schopni oznámit verdikt do středy,“ sdělil mluvčí volební komise Abdul Rahím Navachtjár.