Vědci se potýkají s „Moravskou Saharou“

Hodonín – Na odborné konferenci Trávníky 2009 vědci představují výsledky výzkumu, jak zabránit vysoušení půdy. V oblasti mezi Hodonínem a Bzencem, jež se také říká „Moravská Sahara“, téměř nic neroste, a to nejen kvůli suchu, ale hlavně proto, že namísto úrodné půdy je všude písek. Vědci z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity se obávají, že podobných oblastí bude ve střední Evropě přibývat.

„Vytypovali jsme ve spolupráci s městem Hodonín tuto plochu, která je velice extrémní, je tu nízké PH, je zde velmi písčitá půda, nízký obsah humusu,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Petr Salaš.

Na území vysadili běžně dostupné směsi trav a stromů a hledají ty nejvhodnější pro udržení a regeneraci takové půdy. Zároveň používají různé látky, které půdě pomáhají. Mimo jiné se jedná o lignit, hnědé uhlí vytěžené v nedalekém dole Mír v Mikulčicích.

Video Reportáž Mirka Pechury
video

Reportáž Mirka Pechury

„Těžko můžeme očekávat, že jeden výzkumný projekt dá odpověď na všechny otázky, ale může nám pomoct hledat řešení v podobě technologií při zakládání vegetačních prvků a při změně používání některých rostlinných druhů,“ uvedla Alena Salašová z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity.

Vedle této instituce se na výzkumu podílí několik odborných firem, Vysoké učení technické nebo Český hydrometeorologický ústav. Potrvá do roku 2011 a jeho výsledkem mají být konkrétní doporučení pro vlastníky půdy, jak zabránit její přeměně na „Moravskou Saharu“.

Vědci na "Moravské Sahaře"
Vědci na „Moravské Sahaře“