Digitální čtečka knih Kindle od Amazonu jde do prodeje

Praha - Americký Amazon.com uvádí své bezdrátové čtecí zařízení Kindle na trhy ve více než stovce zemí světa. Přístroj se bude prodávat i v Číně a ve většině evropských zemí. Amazon tím podle analytiků zřejmě vyostří boj na relativně novém trhu digitálních knih. Amazon je největším on-line obchodem na světě a nyní bude mít největší dosah ze všech svých rivalů, mezi které patří i japonská společnost Sony. Zařízení umožňuje uživateli stahovat do něj knihy a číst je na displeji.

Kindle se bude ve světě prodávat za 279 dolarů (asi 4830 Kč). Na trhu ve Spojených státech ale Amazon cenu přístroje sníží o třináct procent. Místo dosavadních 299 dolarů se bude Kindle v USA prodávat pouze za 259 USD. Český zájemce si k základní ceně musí připočíst kromě poštovného a balného také asi 20% daň, čímž se cena vyšplhá v přepočtu až k 7000 korun. Navíc musí zákazník počítat ještě s poplatky za přenos dat, neboť objednané publikace budou doručeny přes internet. „Přímo z ní si můžete knížku objednat, rovnou se zaplatí a doručí se vám přes bezdrátovou síť až do čtečky,“ vysvětlil šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrick Zandl.

„Máme vizi, že Kindle bude schopen do 60 sekund zobrazit každou knihu, která kdy byla vytištěna. V každém jazyce a bez ohledu na to, zda je v tisku, anebo už byl její tisk ukončen,“ řekl začátkem měsíce šéf Amazonu Jeff Bezos. „To je ale plán na mnoho desítek let dopředu,“ dodal.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Telefonát Michala Kubala

ST ČT24 17:00, 19. 10. 2009

Reportáž Pavly Hejlové

Ebooky mají budoucnost

Amazon považuje Kindle za hlavní motor svého dalšího růstu. Verze pro trhy mimo USA bude mít k dispozici zhruba 275 000 knih a přes 85 zahraničních a amerických novin a časopisů. V naprosté většině nabízí tituly v angličtině. „Není tam žádná regionální, například česká literatura, takže zatím se to nedotkne těch subjektů, které podnikají na českém trhu,“ upozornil Zandl. Trh s elektronickými knihami se teprve roztáčí. Zatímco nyní představují ebooky asi 1,5 % prodaných titulů, v budoucnosti to má být mnohem více.

Kindle představuje hardware a software, který pro Amazon vyvinula jeho divize Lab126 nejen pro čtení knih, ale i dalších digitálních médií. První verze šla do prodeje ve Spojených státech v listopadu 2007. Nejnovější verze nese označení Kindle DX a podnik ji představil letos v květnu. Má větší display než předchůdci, je vhodnější pro čtení novin a pracuje i se soubory ve formátu PDF.

Největším konkurentem je pro Kindle zařízení Sony Leader. Přestože je levnější, v USA vede stále Kindle s asi 65% podílem na trhu. O zákazníka se rvou i další hráči, jako například iLiad od firmy iRex Technologies, Hanlin od Jinke či CyBook od francouzské společnosti Bookeen.

Kindle DX
Kindle DX