Karzáí je údajně otevřen případnému dalšímu kolu voleb

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí při soukromých schůzkách tento týden naznačil, že je otevřen k účasti v případném druhém kole prezidentských voleb. Podle agentury Reuters se však nezavázal k žádnému datu konání případné volební dohry. V pondělním telefonátu ujistil současný afghánský prezident generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, že bude „respektovat ústavní proces“, který běží v jeho zemi.

Komise pro vyšetření volebních stížností v Afghánistánu se v pondělí rozhodla anulovat statisíce hlasů ze srpnových voleb hlavy státu. Tento krok podle agentury AP patrně vyvolá druhé kolo hlasování, neboť Karzáí zřejmě ztratí nadpoloviční většinu nutnou k vítězství v prvním kole. Ve druhém kole by se Karzáí utkal se svým nejúspěšnějším protivníkem, bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem.

Komise pro šetření volebních stížností (ECC), jež působí pod záštitou OSN, v pondělí zveřejnila výsledky prověřování údajných rozsáhlých podvodů při prezidentských volbách po téměř dvouměsíčním vyšetřování. Výsledky zjištěné ECC ovšem musí ještě přijmout další, afghánská volební komise (IEC), která rozhodne o případném vyhlášení druhého kola prezidentských voleb. Oficiální konečné výsledky prezidentských voleb z 20. srpna oznámí IEC dnes.

Video Petr Přibík k situaci v Afghánistánu
video

Petr Přibík k situaci v Afghánistánu

Petr Přibík k situaci v Afghánistánu

Světadíl 20.10.

Afghánci zřejmě půjdou znovu k volbám

Věrohodnost vlády je kritériem pro další pomoc proti teroristům

Politická krize v Afghánistánu vyvolává netrpělivost Západu, který do země vyslal přes sto tisíc vojáků na pomoc v boji proti radikálnímu hnutí Taliban. Bílý dům v neděli uvedl, že o případných posilách by bylo nezodpovědné rozhodovat dřív, než bude v Afghánistánu věrohodná vláda.