Komise doporučí víza pro kanadské diplomaty

Brusel - Evropská komise doporučí zemím Evropské unie zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů, neučiní-li Kanada do konce roku vstřícné kroky v zájmu snadnějšího vydávání víz pro Čechy a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového stavu s ČR. Uvádí se to v návrhu zprávy analyzující česko-kanadský spor o víza. Bude ale na jednotlivých zemích EU, zda případné doporučení komise na zavedení diplomatických víz vyslyší, či nikoli.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy letos v červenci. „Tato vysoce politováníhodná situace by měla být uzavřena co možná nejrychleji,“ píše se v prohlášení výkonného orgánu 27členného bloku. Bude ale na jednotlivých zemích EU, zda případné doporučení komise na zavedení diplomatických víz vyslyší, či nikoli. ČR už víza pro kanadské diplomaty v reakci na červencové rozhodnutí Ottawy zavedla.

Ve zprávě komise Kanadu vybízí, aby obnovila své pracoviště v ČR, na němž by úřady víza prozatím vydávaly. Češi nyní musejí kvůli vyřizování dokladů jezdit do Vídně. „Komise vyzývá Kanadu, aby stanovila jasná opatření, k nimž hodlá v blízké budoucnosti přistoupit v zájmu zrušení vízového požadavku vůči českým občanům,“ uvádí zpráva.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Reportáž Barbory Šámalové

Telefonát Barbory Šámalové z Bruselu

Podobné varování Kanadě, jaké obsahuje dnešní zpráva, vyslal do Ottawy již v září eurokomisař pro vnitro a justici Jacques Barrot.

„Je to vysoce politováníhodné,“ řekl dnes Barrot o kanadském rozhodnutí. „Jsem zavázán zajistit, že princip vízové reciprocity je plně respektován,“ dodal tento člen sboru komisařů.

Problémem je neschválená Lisabonská smlouva, zní z unie

Někteří europoslanci se nechali slyšet, že by EU reagovala ostřeji, pokud by měla schválenou Lisabonskou smlouvu, která by sjednotila zahraniční politiku.

„Kdyby měla Evropská unie ratifikovanou Lisabonskou smlouvu, mohla by daleko účinněji řešit i věci, jako jsou víza,“ řekla např. kyperská europoslankyně Antigoni Papadopoulouová.

Kanada svůj jednostranný krok z července vysvětlovala jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velký počet žadatelů o azyl; významné množství z nich tvořili Romové. Češi to kritizovali a obrátili se na EU, aby jim situaci pomohla vyřešit. Upozorňovali třeba na to, že na vině je do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém, což Ottawa připouští.