Kafkův Proces dělá mezi Německem a Izraelem zlou krev

Berlín - Spor o originál rukopisu románu Proces významného pražského německy píšícího spisovatele 20. století Franze Kafky se dále vyostřuje. Vydání rukopisu požaduje Izrael, literární archiv v německém Marbachu k tomu ale nevidí důvod, protože rukopis byl před více než 20 lety legálně získán na aukci v Londýně „před očima světové veřejnosti“. Izraelská Národní knihovna Šmuel Har Noy žádá vrácení rukopisu jako nápravu „přetrvávající historické nespravedlnosti“.

Německý archiv vydražil Kafkův rukopis 17. listopadu 1988 u londýnské aukční síně Sotheby's. Za zhruba dva miliony dolarů jej prodala někdejší sekretářka Kafkova přítele Maxe Broda Esther Hoffeová. Izraelská strana ale tvrdí, že německý archiv v době, kdy rukopis Procesu získal, věděl, že je kolem něj problém.

Případ budí v Izraeli o to větší pozornost, že Proces a další případné Kafkovy rukopisy a písemnosti jsou v současnosti v Tel Avivu dokonce předmětem soudního řízení. Národní knihovna bojuje o práva na Kafkovy neznámé texty ve snaze zabránit tomu, aby je dvě dědičky prodaly do ciziny. Začátkem října nařídil izraelský soud dvěma dcerám zesnulé Hoffeové zpřístupnit dosud utajované písemnosti obsahujících možná kromě Brodových textů a dokumentů i ztracené rukopisy Franze Kafky.

Video Telefonát Evy Pláničkové
video

Telefonát Evy Pláničkové

Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi přicestoval do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové. Ta zemřela v roce 2007 ve 101 letech. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich. Kvůli právním sporům se dosud nemohou obě její dcery a dědičky, které přežily holokaust a je jim nyní kolem 80 let, ujmout celého svého dědictví.

Franz Kafka
Franz Kafka
Více fotek
  • Franz Kafka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1186/118582.jpg
  • Max Brod autor: ČT24, zdroj: victorian.fortunecity.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/589/58841.jpg