Zastrašování, nebo spolupráce - jak vést politiku vůči Rusku?

Praha - Jakou politiku vést vůči Rusku, je otázkou, kterou řeší mezinárodní kulatý stůl, jenž uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky v Praze. Odborníci z Česka, Polska nebo Německa diskutují o tom, zda by měl Západ vůči Rusku uplatňovat politiku zastrašování, spolupráce nebo raději politiku síly.

Západ, i když má s Ruskem v podstatě dobré vztahy, se přece jen s ruským impériem v jistých oblastech nikdy neshodne. Protože se ale Evropa bez náklonnosti ruského obra hlavně v obchodní a energetické sféře neobejde, je nutné zvážit, zda je lepší tyto problémy zamést pod stůl, nebo se snažit s Moskvou jednat. 

Západní státy kritizují vytrvale hlavně některé ruské mocenské postupy. Opozice v zemi je potlačována, mizí novináři i opoziční představitelé. Navíc se Evropě nelíbí, že Rusko ovládá kohouty s plynem, které může kdykoliv přiškrtit, jako například loni v zimě, kdy byla Evropa bez ruského plynu. Proto je nutné jasně stanovit, jak taktně na tyto problémy Rusko upozornit a zároveň si ho nerozzlobit.

Video Studio ČT24 - V Praze se diskutuje o současném Rusku
video

Studio ČT24 - V Praze se diskutuje o současném Rusku