Barroso: Jmenování nové komise závisí na ratifikaci Lisabonu v ČR

Štrasburk/Brusel – Složení nové Evropské komise závisí na tom, zda Česko ratifikuje Lisabonskou smlouvu, řekl dnes před europoslanci šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Pokud by totiž dokument schválen nebyl, řídil by se počet komisařů podle starých pravidel, což by mohlo znamenat, že některá členská země přijde o svého eurokomisaře. Pokud by ale Lisabonská smlouva nakonec v Česku prošla, měla by každá země v komisi svého zástupce.

Jmenování nových eurokomisařů závisí na tom, jak dopadne a bude dokončen proces ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice, uvedl Barroso. Ten dodal, že noví komisaři by se měli jmenovat až poté, co bude ujasněn právní základ, na němž se bude nový sbor formovat.

Podle stávajících pravidel by se totiž musel počet komisařů snížit. Lisabonská smlouva o reformě EU však počítá s tím, že si každá země svého komisaře zachová. Dokument, který pro vstup v platnost musí být ratifikován ve všech státech bloku, byl dosud schválen jen ve 26, v Česku jako v posledním státu unie ratifikační proces zatím dokončen nebyl. 

K ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku chybí jen podpis prezidenta Václava Klause, ten si ale klade podmínku, jež by měla zajistit neprolomitelnost Benešových dekretů. Václav Klaus odůvodňuje blokování Lisabonské smlouvy obavami, že by sudetští Němci mohli u evropských institucí vznášet majetkové nároky vůči České republice.

Sudetští Němci protestují proti výjimce k Lisabonu

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku ale vyzývá, aby byly tyto záruky k Lisabonské smlouvě odmítnuty. Zástupci sudetských Němců adresovali dopis s tímto požadavkem rakouskému ministru zahraničí Michaelu Spindeleggerovi. Podle rakouského landsmanšaftu by byl dodatek ke smlouvě v rozporu s hodnotami Evropské unie. 

„Žádná formulace upevňující současný stav, který je výsledkem Benešových dekretů, nemá v Lisabonské smlouvě co pohledávat,“ řekl Reiner Elsinger, člen vedení Sudetoněmeckého sdružení v Rakousku.