Rio ochromila pouliční drogová válka

Rio de Janeiro - V brazilském Riu de Janeiru se rozhořela válka drogových gangů. Ulice jsou vylidněné, obchody a školy zavřené - to vše po po víkendové střelbě v ulicích, při níž zemřelo 17 lidí. Mezi nimi byli i tři policisté ve vrtulníku, který sestřelili mafiáni kulometem. Čtyři tisíce policistů teď prohledávají slumy a hledají pachatele. Tři podezřelé už zatkli a zabavili drogy, zbraně a munici.

Podle dostupných zpráv se drogový gang Comando Vermelho (Rudé komando) pokusil obsadit výnosné překladiště drog v chudinské čtvrti Morro dos Macacos (Opičí kopec), které dosud ovládal gang Amigos dos Amigos (Přátelé přátel). Střelba začala v jednu hodinu v noci na sobotu a přerostla v regulérní pouliční válku, v níž obě strany nasadily vojenské automatické zbraně.

Přesvědčila se o tom i policie, která chtěla z vrtulníku vývoj situace alespoň monitorovat, protože vysílat do zuřících bojů speciální jednotky bez celkového přehledu bylo příliš nebezpečné. Vrtulník se ale dostal do palby kulometů, byl sestřelen a explodoval. Dva policisté z šestičlenné posádky v něm zahynuli na místě a třetí zemřel později v nemocnici.

Média poukazují na to, že víkendová válka gangů v Riu představuje velmi negativní reklamu pro Brazílii – zvlášť když boje probíhaly nedaleko známého stadionu Maracaná, kde mají být zahájeny olympijské hry v roce 2016. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva proto přislíbil státu Rio de Janeiro z federálních zdrojů mimořádné fondy až 100 milionů realů (asi miliardu Kč) na boj proti drogovému násilí, a nabídl také účast federálních bezpečnostních sil.