Za aféru Clearstream hrozí de Villepinovi jen podmínka

Paříž – Pařížská prokuratura zažádala dnes o podmínečný trest jednoho a půl roku vězení a pokutu 45 tisíc eur (1,16 milionu korun) pro bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina za podíl na aféře Clearstream. Původně mu přitom hrozil až pětiletý trest. De Villepin je souzen s dalšími čtyřmi obviněnými a v žalobě je označen za hlavního strůjce aféry.

V té jde o falešný seznam 200 lidí, kteří údajně přes společnost Clearstream brali úplatky za prodej francouzských fregat Tchaj-wanu. Na seznamu se objevili i předseda Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, herečka Laetitia Casta nebo Nicolas Sarkozy. 

De Villepin, který byl v době propuknutí aféry ministrem zahraničí a později vnitra, je obviňován, že dal jednomu z dalších čtyř obžalovaných pokyn, aby seznamy poslal vyšetřujícímu soudci, i když věděl, že jsou falešné. Chtěl tak údajně poškodit Sarkozyho právě v době, kdy se rozhodovalo, koho vyšle jejich vládní strana Svaz pro lidové hnutí (UMP) jako svého kandidáta do prezidentských voleb.