Austrálie uvažuje o rychlém stažení vojáků z Afghánistánu

Sydney - Australský ministr obrany John Faulkner doufá, že Austrálie bude moci co nejrychleji ukončit svoje operace v Afghánistánu navzdory tomu, že Spojené státy a NATO tam chtějí vyslat další posily. „Zeptal jsem se australských obranných sil na jejich názor, jak zaručit, že efektivně skončíme tento úkol a tuto důležitou odpovědnost, ale v co nejkratším možném termínu,“ řekl ministr.

Austrálie má v Afghánistánu na 1 500 vojáků a zatím nebylo stanoveno žádné přesné datum jejich stažení. Faulkner připustil, že toto rozhodnutí naruší úsilí velitele mezinárodních sil v Afghánistánu generála Stanleye McChrystala masově zvýšit počet vojáků bojujících proti povstalcům Talibanu, kteří rozšiřují svoje bojové aktivity. „Jednal jsem o těchto otázkách s velitelem australské armády Angusem Houstonem a pro mě je to mimořádně významná věc,“ ujistil Faulkner.

„Nebudu mluvit speciálně o našich budoucích krocích, ale vím, že to bude mít dopad na přístup, kterému dávají přednost naši partneři v NATO a ISAF (mezinárodní síly v Afghánistánu) po zprávě generála McChrystala.“ Ten v září varoval, že válka v Afghánistánu může být do roka prohraná, pokud nebudou významně posíleny spojenecké jednotky bojující proti Talibanu. Ten byl svržen od moci americkou invazí v roce 2001, jež byla reakcí na atentáty na USA 11. září.

Americký prezident Barack Obama nadále uvažuje o vyslání posil, i když ve Spojených státech roste odpor vůči válce a přetrvává i nejistota v Afghánistánu po úterním rozhodnutí uspořádat 7. listopadu druhé kolo prezidentských voleb poté, co první kolo konané v srpnu bylo provázeno podvody. Obama se již rozhodl vyslat do Afghánistánu dalších 45 000 vojáků, kteří se připojí k současnému kontingentu 68 000, což je počet, který požadoval generál McChrystal. Ten je přesvědčen, že je třeba vyslat dalších 40 000 vojáků. Bílý dům dementoval, že by už bylo přijato nějaké rozhodnutí.     

V Afghánistánu již zahynulo jedenáct australských vojáků. Při posledním úmrtí v červenci australský premiér Kevin Rudd ujistil, že angažovanost Canberry v Afghánistánu je neotřesitelná, i když „nepopulární“. Mezinárodní síly v Afghánistánu mají kolem 100 000 vojáků, z nichž 68 000 tvoří Američané, 9 500 Britové, 4 200 Němci a 2 900 Francouzi.

Silný výbuch otřásl centrem Kábulu blízko čtvrti západních diplomatů a prezidentského paláce.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24