„Doktorka Smrt“ se dostala v Německu před soud

Hannover - Německo začalo řešit případ lékařky podezřelé ze zabíjení pacientů. V Hannoveru soudí 59letou internistku, která podle obžaloby svévolně krátila život pacientů s rakovinou podáním smrtelných dávek léků proti bolesti. Ona sama vinu popírá, soud tak bude muset řešit vážné etické otázky práce lékařů.

Soud v Hannoveru vstoupil tímto případem na neprošlapanou půdu. S osobou 59leté Mechtildy Bachové před ním stanuly etické otázky medicíny, na které Německo ještě nemá odpověď. Verdikt tak zřejmě ovlivní rozhodování o dalších podobných případech.  

„Soud musí vyjasnit rozdíl mezi eutanazií a zabitím. To jsou složité záležitosti medicíny. Pokud vím, dosud v tom neexistuje verdikt žádného jiného soudu,“ říká mluvčí soudu Mathias Kannegiesser. 

Video Doktorka Smrt je v Německu u soudu
video

Doktorka Smrt je v Německu u soudu

Doktorka Bachová je obviněná, že v letech 2001 až 2003 podala třinácti pacientům s rakovinou smrtelné dávky morfia a diazepamu, i když to nebylo nutné. Tím prý pacienty zabila. „V určitém okamžiku léčby pacienti přestali dostávat životně důležité léky a krátce na to jim byla způsobena smrt podáním morfia,“ tvrdí státní zástupkyně Martina Zerlingová-Andersenová. 

Lékařka ale vinu popírá. Hájí se, že se především starala o nemocné v konečné fázi života, připustila jen, že možná zanedbala dokumentaci. Vysoká spotřeba opiátů na klinice na předměstí Hannoveru vyvolala podezření. V procesu s lékařkou Bachovou teď budou tři soudní znalci posuzovat každý ze třinácti případů zvlášť. Pokud prokážou, že šlo o vraždu, hrozí doktorce až doživotí.