V New Yorku se draží „perfektní diamant“

New York – Newyorská aukční síň Christie's se připravuje na klenotnickou událost roku. Mimořádný dvaatřicetikarátový diamant v hodnotě až pěti milionů dolarů je totiž na prodej. Čirý kámen má osmihranný tvar a je vybroušený v takzvaném smaragdovém brusu. Podobně velký diamant je podle odborníků velmi vzácný.

Hvězdou aukce má být kámen, který se na dražbách tak často nevidí. Jedná se o dvaatřicetikarátový kousek s bezchybným řezem pocházející z majetku filantropky a miliardářky Leonore Annenbergové. Odhadovaná cena je v přepočtu až k 90 milionům korun. „Kámen má bezchybný lesk a je dokonale symetrický, jinými slovy: je perfektní. Dalo by se říci, že jeho cena je nevyčíslitelná,“ řekl Rahul Kadakia z aukční síně.

Aukce nabídne i další šperky

Diamant Annenberg ale není jediný, kterým se chce newyorská síň blýsknout. Nabízí i další šperky a doufá, že finanční krize dražbu popostrčí. Klenoty nebo třeba umění totiž zůstávají stabilní investicí. „Obchody jdou mnohem lépe než třeba loni v říjnu. Jen za letošních prvních šest měsíců Christie's prodala šperky za víc než 100 milionů dolarů,“ zdůraznil Kadakia.

Video Dražba diamantů v New Yorku
video

Dražba diamantů v New Yorku

Newyorská Christie's nedávno představila jiný vzácný kousek – čirý růžový pětikarátový diamant, jehož hodnotu odhaduje až na 7 milionů dolarů. K mání bude 1. prosince v Hongkongu.