Soud s nacistickým dozorcem Demjanjukem bude

Berlín - Německý soud odmítl zastavit chystaný proces s údajným nacistickým dozorcem Johnem Demjanjukem, který se měl za druhé světové války podílet v koncentračním táboře Sobibor na smrti 29 tisíc Židů. Proces s devětaosmdesátiletým Demjanjukem má začít 30. listopadu v Mnichově. Hrozí mu až 15 let vězení.

Demjanjukův právník Ulrich Busch podal k nejvyššímu německému soudu dvě ústavní stížnosti, kterými chtěl dosáhnout zastavení plánovaného procesu. Soudci ale jeho žádosti zamítli, protože prý k nejvyššímu soudu případ nepatří.

Demjanjukův zástupce žádal o zrušení procesu kvůli zdravotnímu stavu klienta. Německé úřady ale jeho stav prověřily, lékaři konstatovali, že je schopen se procesu účastnit. Nařídili ale, že soud musí probíhat přímo ve vazební věznici a jednání v jednom dni nesmí trvat déle než dvakrát 90 minut.  

Ukrajinský rodák Demjanjuk je podezřelý z toho, že se od března do konce září 1943 podílel v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na polském území na smrti desítek tisíc Židů. Muž vinu popírá a tvrdí, že byl vojákem Rudé armády a válečným zajatcem.