Slovenský mafiánský boss se u soudu přiznal k vraždě

Prešov – Údajný šéf slovenské mafie Mikuláš Černák se dnes u prešovského soudu přiznal k vraždě údajného policejního informátora Jozefa Filipa. Černák čelí obžalobě ještě z dalších pěti vražd a organizování jedné další. V těchto případech ale svou vinu popřel. Černákovi hrozí až doživotí. Soud dnes odročil proces na 10. listopadu, kdy by měl vynést rozsudek.

Filip byl zavražděn výstřely do hlavy v lese u Liptovské Tepličky nad dopředu připraveným hrobem. „Dohodli jsme se dopředu na tom, že vykopeme hrob, pomáhal jsem i při odstraňování stop,“ uvedl dnes Černák v závěrečné řeči. Prý se za tento čin a kriminální minulost stydí. Zároveň popřel, že by spáchal ostatní vraždy, ze kterých ho obžaloba viní.   

Kromě vraždy Filipa prokuratura viní Černáka z vraždy bývalého policisty Gustáva Slivenského a dalších čtyř členů různých skupin podsvětí. V roce 2000 byl na jeho pokyn zavražděn podnikatel Marián Karcel. Prokuratura ho tedy viní ještě z objednávky jedné vraždy.

Kromě procesu v Prešově hrozí Černákovi také obnovení soudního řízení v Banské Bystrici kvůli údajnému zavraždění polského podnikatele Grzegorze Szymaneka. O obnovení procesu začátkem roku požádala generální prokuratura, soud ale dosud o žádosti nerozhodl.