Čínské úřady neinformují o osudu desítek zadržovaných Ujgurů

Peking – Čínské úřady zadržují od červencových nepokojů v ujgurské čtvrti Urumči několik desítek ujgurských mužů. Jejich rodiny o nich nic nevědí a bezpečnostní síly neposkytují žádné informace o zadržovaných osobách a jejich osudu. Oznámila to dnes mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Čínská policie během nepokojů prováděla zátahy v ujgurských čtvrtích, kde vyháněli tamní muže z domovů do dodávkových vozů, respektive je pozatýkali přímo v ulicích a odvezli je neznámo kam, připomněla HRW. Zatím jde o 43 případů, mezi nimiž jsou i nezletilí, ale jde pravděpodobně „jen o špičku ledovce“, upozornila organizace.

Oficiální místa informují o počtech zadržených jen zřídka nebo zamlženě, ale údaje napovídají, že by jich mohlo být až k tisícovce. Ujguři, kteří se vydali na policii a žádali informace o svých příbuzných, byli odmítnuti, respektive jim bylo řečeno, že žádné informace neexistují, uvádí se ve zprávě HRW.

Čínské úřady sice často zatýkají lidi, k nimž odmítají přístup rodinám i právníkům, avšak případy Ujgurů jsou odlišné - nikdo totiž nepřipouští, že byl vůbec někdo zatčen.

Metropole autonomní oblasti Sin-ťiang Urumči v severozápadní Číně byla začátkem července dějištěm mezietnických nepokojů, při nichž přišlo o život téměř 200 lidí a 1 700 osob utrpělo zranění.

Čínská policie zasahuje proti nepokojům Ujgurů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24