Jalovcová kobra prověří Štít

Jeruzalém - Izrael a Spojené státy zahájily dosud největší společné vojenské cvičení. Dvoutýdenní manévry se zaměřují na testování protiraketové obrany. Cvičení se účastní 17 lodí amerického námořnictva s protiraketovým systémem Aegis (Štít), s nímž se počítá i v nové koncepci protiraketové obrany v Evropě, a tisícovka vojáků na obou stranách. Manévry s názvem Juniper Cobra pořádají americká a izraelská armáda každé dva roky, ty letošní potrvají do 5. listopadu a budou zatím největší. Hlavním tématem scénáře cvičení je íránský raketový útok, při němž americké jednotky přijdou na pomoc izraelské protiraketové obraně.

Manévry začaly s týdenním zpožděním, po zrušení mezinárodního cvičení letectva v Turecku. Ankara z něj chtěla vyřadit Izrael za jeho postup proti Palestincům, což USA a Itálie odmítly, takže se cvičení nekonalo.

Při manévrech bude simulován raketový útok na Izrael z několika směrů, z Íránu a Sýrie, a také útoky vedené libanonským Hizballáhem a palestinským Hamasem. Nejdůležitějším prvkem, který bude při manévrech prověřován, bude americký radar FBX-T, instalovaný v Negevské poušti. Řídí ho satelity, je schopen zaregistrovat balistické střely krátce po jejich odpálení a bleskově odhadnout jejich cíl. Dává izraelskému protiraketovému systému Arrow dostatek času na zničení útočné rakety. Vyzkoušen bude také zdokonalený americký protiraketový systém Patriot a protiraketový systém THAAD využívající pozemní radary.

Americko-izraelské vojenské cvičení
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24