Rakousko rehabilitovalo dezertéry z nacistického wehrmachtu

Vídeň - Rakouský parlament po 64 letech rehabilitoval dezertéry z nacistického wehrmachtu. Většinou poslanců vládní koalice - sociálních demokratů a lidovců - přijal ve středu večer zákon rušící rozsudky nacistických soudů nad vojáky, kteří odmítli bojovat za vůdce a velkoněmeckou říši, k níž tehdy Rakousko patřilo. Usnesení podpořili také Zelení, proti byly obě pravicově populistické strany - Svobodní (FPÖ) a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Zákon ukončuje šest desítek let debat, odkladů a vytáček, které obdobné snahy dosud brzdily. „Vzhledem k tomu, že od konce války uběhlo již 64 let, jde o rozhodnutí ryze symbolické,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Claudia Bandionová-Ortneová.

Přijatý zákon anuluje veškerá usnesení soudů SS, vojenských soudů a zvláštních soudů z doby války, která se týkala vojenských dezertérů, odbojářů, odmítačů služby z důvodu svědomí a dalších údajných zrádců. Dále ruší rozsudky těchto tribunálů, které odsuzovaly osoby s dědičným handicapem ke sterilizaci nebo k potratům na základě zákonů o čistotě rasy. Rehabilitace se týká jak Rakušanů, tak cizinců, pokud byli odsouzeni na nynějším rakouském území. Pouze rozsudky týkající se homosexuality nebyly rehabilitovány plošně, ale budou posuzovány případ od případu. Stalo se tak s cílem nezprostit viny za případy zneužívání nezletilých, které jsou trestné i v současnosti.

Rakousko středečním usnesením následovalo Německo, které nacistické verdikty nad válečnými dezertéry zrušilo už v roce 2002. Počátkem září pak německý Spolkový sněm rehabilitoval také takzvané válečné zrádce z té doby. Byli to lidé obvinění z obchodování na černém trhu, jiného politického smýšlení či podpory válečných zajatců a Židů; i na ně byly uplatňovány vojenské zákony.