Válka drogových gangů a policie v Riu de Janeiro pokračuje

Rio de Janeiro - Válka drogových gangů mezi sebou a poté s policií v brazilském Riu de Janeiro, která začala o uplynulém víkendu, pokračovala i ve středu. Celkem si již vyžádala 33 životů. Ve středu ráno došlo ve favele (chudinské čtvrti) Morro do Juramento na severním okraji Ria k přestřelce mezi pašeráky drog a policií. Tři členové gangu byli těžce zraněni a zemřeli při převozu do nemocnice. Policie údajně zadržela značné množství drog od marihuany přes crack až po kokain. Odpoledne pak při další přestřelce s policií zahynuli čtyři členové drogového gangu v oblasti favely Vila Cruzeiro. Dalších šest osob bylo zatčeno. Již v úterý večer byli zastřeleni jiní dva pašeráci při přestřelce s policií.

Výbuch násilí v chudinských čtvrtích Ria začal v sobotu, když se jeden drogový gang pokusil obsadit výnosné překladiště drog v chudinské čtvrti Morro dos Macacos (Opičí kopec), které dosud ovládal konkurenční gang. Střelba začala v jednu hodinu v noci na sobotu a vyvinula se během dne v regulérní pouliční válku, v níž obě strany nasadily vojenské automatické zbraně, včetně velkorážných. Palbou z kulometů sestřelily gangy policejní vrtulník, který se ze vzduchu snažil monitorovat vývoj situace. Dva policisté z šestičlenné posádky v něm zahynuli na místě a třetí zemřel později v nemocnici. Oblast zasaženou boji pak obklíčilo na 4000 policistů, aby se násilí nepřenášelo dál. Napětí v regionu však panovalo dál a při policejních zátazích docházelo k dalším přestřelkám.

Policie se snaží násilí drogových gangů zlomit, protože představuje velmi negativní reklamu pro Brazílii před fotbalovým mistrovstvím světa a olympiádou, a zpochybňují schopnost vlády zajistit náležitou bezpečnost účastníkům. Boje probíhaly i nedaleko světoznámého stadionu Maracaná, kde má být zahájena olympiáda 2016.