Francouz nechal unést údajného vraha své dcery

Paříž – Francouzská justice řeší kuriózní případ. Hlavní roli v něm hrají dva sedmdesátiletí stíhaní – jeden za vraždu a druhý za únos vraha. André Bamberski dal unést do Francie 74letého lékaře Dietera Krombacha, aby jej vydal francouzské spravedlnosti k výkonu trestu. Krombach podle rozhodnutí francouzských soudů zabil v roce 1982 Bamberského dceru Kalinku, německé orgány jej však k odpykání trestu nevydaly. Protože už se blížilo promlčení trestu, dal Bamberski minulý týden násilím Krombacha přivézt do Francie. Nyní hrozí trest oběma.

Minulou neděli byl Krombach unesen z Kostnice a byl nalezen spoutaný a zbitý ve Štrasburku u vchodu jednoho domu. Bamberski přiznal, že 9. října „dal souhlas“ jistým lidem k převozu Krombacha do Francie, ale neobjednal si jeho zbití. Motivem jeho činu prý bylo „nedopustit, aby vrah jeho dcery unikl trestu“, sám však trestat nechtěl. „Nyní je na řadě justice,“ řekl francouzským médiím. Trestní postih však nyní hrozí i Bamberskému, a to za spoluúčast na omezování osobní svobody a únosu.

„Pan Bamberski neřekl, že za to nese odpovědnost. Pouze řekl, že několik let nechal sledovat vraha své dcery a že si na to najal soukromé detektivy,“ řekl francouzský státní prokurátor Jean-Pierre Allachi. Bamberski v 90. letech dosáhl opakování procesu ve Francii a Krombach zde byl v nepřítomnosti odsouzen k 15 letům vězení za „násilí vedoucí k neúmyslné smrti“. Německo jej však odmítlo vydat. Evropský soud pro lidská práva rozsudek kritizoval za to, že byl vynesen v nepřítomnosti obžalovaného.

Video Bamberski nechal unést Krombacha
video

Bamberski nechal unést Krombacha

První otázku, zda takto na francouzskou půdu dopravený Krombach může být trestně stíhán, nebo musí být vrácen do Německa, vyřešil francouzský prokurátor v noci na dnešek uvalením vazby na lékaře. Proces s ním za údajné zabití dívky se zřejmě bude konat ve Francii znovu. Biologický otec oběti bude zřejmě také stíhán, tentokrát za únos, zatím byl ale propuštěn a je vyšetřován na svobodě. „Pokud Francie přistoupí na to, že se sem Krombach dostal pomocí únosu z německého území, vznikne skutečný problém. Je nepřijatelné, aby s tím francouzské úřady takhle nakládaly,“ zakončil právník Dietera Krombacha Francois Serres.

Historie případu:

Matka zavražděné Kalinky se po rozchodu s Bamberskim seznámila s německým kardiologem Krombachem a i s dcerou se společně v létě 1982 usadili v Kostnici na břehu Bodamského jezera. Nezletilá dívka přišla brzy poté o život; pitva v Německu přesnou vinu na smrti nezjistila, opakovaná pitva o tři roky později ve Francii však prý prokázala, že dívka měla injekční vpichy do žíly na obou předloktích a poranění na genitáliích. Bamberski je přesvědčen, že ji znásilnil a zabil Krombach.

Fotografie Bamberskiho dcery
Fotografie Bamberskiho dcery