Švédsko pustí vězněnou Plavšičovou v úterý

Stockholm - Bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová bude propuštěna ze švédského vězení 27. října. Dnes to oznámilo švédské ministerstvo spravedlnosti. Plavšičová si ve Švédsku odpykává jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti v Bosně a Hercegovině, podle švédského práva má ale nárok na propuštění po vykonání dvou třetin trestu. Ty uplynou právě v úterý.

Její propuštění už v září schválil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, který nyní devětasedmdesátiletou političku poslal v roce 2003 do vězení. Trest si odpykávala v ženské věznici Hinseberg severně od města Örebro. Podle švédské agentury TT byla ale již převezena do stockholmské káznice Kronobergshäktet, z níž by měla v úterý vyjít na svobodu.

Plavšičová je nejvýše postaveným politickým představitelem z prostoru někdejší Jugoslávie, kterého ICTY dosud odsoudil. Bývalá prezidentka bosenských Srbů se podle něj podílela na pronásledování bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992-1995, která si vyžádala na 100 tisíc lidských životů. ICTY se sama vydala v roce 2001.