Podle Rasmussena je Afghánistán pro NATO nejsložitější výzvou

Bratislava – Severoatlantická aliance by měla zefektivnit své fungování a zvýšit flexibilitu svých jednotek pro nasazení v misích NATO. Uvedl to generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen na úvod dvoudenního neformálního setkání ministrů obrany NATO v Bratislavě. Zároveň dodal, že vojenská operace v Afghánistánu je nejsložitější výzva, před kterou kdy Severoatlantická aliance stála.

Rasmussenův projev byl předem označován za klíčový celého bratislavského jednání. V podstatě se jednalo o jeho první velký projev od nástupu do funkce generálního tajemníka aliance.

Ve svém projevu zdůraznil, že NATO potřebuje zvýšit mobilitu svých jednotek při nasazování ve světě a sjednotit své velitelské struktury, a to jak vojenské, tak civilní. Podle něj je také důležité, aby NATO hlouběji spolupracovalo s dalšími mezinárodními organizacemi, jako je OSN nebo EU. Právě vztahům EU a aliance věnoval i další část projevu, za prioritu označil vyřešit problém rozděleného Kypru a také uzavření bezpečnostních dohod s EU.„Afghánistán je nejsložitější výzvou“

Video Vstup Olgy Bakové z Bratislavy
video

Vstup Olgy Bakové z Bratislavy

Vstup Olgy Bakové z Bratislavy

Studio ČT24 k jednání NATO v Bratislavě

Generální tajemník Rasmussen hovořil také o misi v Afghánistánu, kterou označil za dosud nejsložitější výzvu pro NATO. Podle něj je nepřípustné, aby se aliance z této země stáhla, protože by pak vznikl velký prostor pro teroristy. Důležité pro úspěch afghánské mise je Rasmussenových slov zlepšení vztahu s Ruskem, které by se pak na vojenských operacích mělo také podílet.

K větším výdajům na obranu vyzval náměstek ministra obrany Spojených států Alexander Vershbow. Členové Severoatlantické aliance by měli na obranu poskytnout více peněž, aby vojenské uskupení mohlo bojovat s bezpečnostními výzvami ve světě, jako je například terorismus, řekl Vershbow. Mnozí členové aliance ale čelí ekonomickým problémům, které způsobila hospodářská krize.

„I malé zvýšení zdrojů může pomoci,“ prohlásil Vershbow. O potřebě růstu příspěvků na armády je prý nutné přesvědčit i veřejnost. Bez výraznější podpory podle něho nebude možné čelit terorismu a dalším formám extremismu.

Ve zbývajících dnech bratislavského jednání se budou ministři obrany hlouběji zabývat především situací v Afghánistánu a novým plánem USA na protiraketový štít. O detailech tohoto systému bude své protějšky informovat americký ministr obrany Robert Gates.

Poměrně ostré diskuse se očekávají i na téma rozpočtu NATO, aliance se totiž nachází v nejhorší finanční situaci za celou dobu své existence.