Írán nechce vyvážet obohacený uran

Teherán - Írán dnes oznámil, že nepřijme návrh na vývoz svého slabě obohaceného uranu k dalšímu obohacení do zahraničí. Podle tamní agentury ISNA to řekl zástupce předsedy parlamentu Mohammad Bahonar. Znamenalo by to, že Teherán nepotvrdí návrh dohody vyjednané tento týden pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

 

„Západ nám říká: Vy nám dáte svůj uran obohacený na 3,5 procenta a my vám dáme palivo pro váš reaktor. To je pro nás nepřijatelné. Se zárukami je MAAE povinna palivo nám poskytnout,“ sdělil Bahonar.   

Ještě včera přitom jednání vypadala nadějně. Zástupci Íránu na schůzce ve Vídni pod záštitou MAAE naznačili, že by Teherán mohl na návrh západních zemí o vývozu málo obohaceného uranu přistoupit. 

Západ navrhoval Íránu, aby vyvážel 75 procent svých zásob slabě obohaceného uranu do země, která ho obohatí na 20 procent. Z něj se pak mělo vyrobit palivo pro teheránský výzkumný reaktor. Uran se měl obohacovat v Rusku, které pak mělo výrobou paliva pověřit Francii. 

Dohoda by zaručila, že by se z Íránu odčerpala velká část jeho zásob obohaceného uranu, což by přinejmenším zpomalilo nebo oddálilo jeho případné zbrojní úmysly.