Až třetina evropské administrativy pro podnikatele je zbytečná

Brusel –  Vyhlášky, nařízení, formuláře nebo oznámení se z Evropské unie valí na podnikatele v neúnosné míře. Už před dvěma lety proto vznikla skupina vedená bavorským expremiérem Edmundem Stoiberem, která měla zbytečnou administrativu odhalit. Evropská komise se chlubí, že svůj závazek splnila – třetina papírování je prý zbytečná. Podle odhadů stálo naplňování evropských norem podniky v posledních jedenácti letech až 1 bilion eur.

Brusel je symbolem byrokracie. Tisíce úředníků každý den vymýšlejí, co se může a co se zakáže. Skoro polovina českých podnikatelů podle průzkumů říká, že jim papírování nařízení z Evropské unie jenom komplikuje život. A jinde v Evropě na tom nejsou jinak. „Rádi bychom posílali faktury elektronicky, ale v současnosti si o tom malé firmy mohou nechat jen zdá,“ stěžuje si například belgický podnikatel Emmanuel Nudel. 

Před třemi lety eurokomisař pro podnikání a průmysl Günter Verheugen přitom řekl, že zbytečnou administrativu je třeba seškrtat. Plánoval ji do roku 2012 omezit o čtvrtinu. A tak byrokrati hledali zbytečná nařízení a formuláře. Nakonec jich našli víc než třetinu, která by se dala vymazat. Háčkem je ale bruselský kolotoč, zrušení byrokracie musí odsouhlasit členské státy a europoslanci, a to je zase běh na dlouhou trať. 

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

3 5 2010

Reportáž Jakuba Linky

Kdyby se to přitom povedlo, podnikatelům po celé Evropě by to ušetřilo přes 40 miliard eur za rok. Pokud tedy mezitím nevznikne další administrativa, kterou pak budou byrokraté vyhodnocovat, aby ji zase mohli škrtat.