Dřív jezdili do Artěku pionýři, teď tu slídí pedofilové

Artěk - Ukrajina řeší nový skandál. Kdysi výběrový pionýrský tábor Artěk pro děti z celého socialistického bloku se v posledních letech údajně stal rejdištěm pedofilů. Navíc do zneužívání dětí měli být zapleteni i tři ukrajinští poslanci a taky kněz. S obviněním přišla strana jednoho z kandidátů chystaných prezidentských voleb.

Artěk jako výběrový tábor přežil i pád Sovětského svazu. Nyní se o něm ale mluví jako o pasti, ovládané mafií pedofilů. K zneužívání dětí v táboře prý docházelo v několika posledních letech. Děti si údajně pedofilové vybírali dopředu podle fotografií.

Mezi pachateli byli podle spolupracovníků Viktora Janukoviče, proruského kandidáta na ukrajinský prezidentský post, i tři současní poslanci.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Obvinění jsou členy strany Janukovičovy soupeřky Julie Tymošenkové. Tymošenková okamžitě kontrovala. Sám Janukovič se prý podle ní v mládí účastnil znásilnění jako člen násilnického gangu.

/*json*/{"map":{"lat":44.5669297881,"lng":34.2921924591,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vedení tábora obvinění označilo za součást politické kampaně, ředitel tábora se zhroutil.

Barvité soupeření o hlasy ukrajinských voličů skončí v lednu příštího roku. Největší šance na vítězství má podle průzkumů Tymošenková. Zato šance Artěku na přežití jsou stále menší. Už před propuknutím sexuálního skandálu ukrajinská vláda oznámila, že na další provoz 84 let starého tábora nemá peníze.