Makakové v Thajsku umírají bez turistů hlady

Bangkok - Thajská armáda zastává netradiční roli - stará se o opice, které jsou závislé na turistech. Když cizinci nejezdí na oblíbený ostrov Kledkaew, kde žije asi tisícovka makaků, nemá opice kdo krmit, a zvířata by tak zemřela hlady. Pomáhá jim proto speciální člun, který jim potravu dopraví přímo až pod nos.

Člun thajské armády se jako každou středu blíží k ostrovu Kledkaew, asi 20 kilometrů od thajské Pattaye. Po zapískání se na pláž hrnou první hladoví strávníci a vyhlížejí bedny s ovocem a zeleninou. Na ostrově žije asi tisícovka makaků jávských. Je jich tolik, že by se sami neuživili. „Normálně je krmí turisté, v období monzunů jich ale jezdí málo, tak musíme pomáhat my,“ vysvětluje kapitán lodi.

Na problém upozornili místní rybáři, když viděli, jak se opice zoufale snaží chytit v moři něco k jídlu. Vojáci z nedalekého výcvikového střediska se makaky rozhodli zachránit. Zatím jim vozí jídlo. Plánují ale na ostrově vybudovat také zásobárny pitné vody a zasadit banánovníky, cukrovou třtinu nebo tamarindy. Opice se tak v budoucnu o sebe postarají samy.

Video Krmení makaků
video

Krmení makaků