Voláte často z mobilu? Pozor, nyní je snazší odposlouchávat

Praha - Bezpečné volání z mobilů je v ohrožení, neboť německý vědec rozluštil a zveřejnil tajný kód, který brání v odposlechu telefonů s technologií GSM. Přitom takové přístroje používají čtyři miliardy lidí. Díky znalosti kódu si nyní každý, kdo má zájem, může teoreticky poslechnout cizí hovor, případně i nahrát. Tvrdí to německý počítačový odborník Karsten Nohl. Dešifroval totiž kód, který chrání bezpečnost hovoru z mobilních telefonů. Systém je převratný v tom, že odposlouchávající po sobě nezanechá žádné stopy. Zřizovatelé sítí GSM nicméně uklidňují, že již zkoušejí nový ochranný kód, který bude mnohem bezpečnější.

Karsten Nohl:

„Snažíme se lidi upozornit na zranitelnost systému. Doufáme, že tak vytvoříme větší tlak na provozovatele a zvýšíme poptávku zákazníků po lepším zabezpečení.“

Používaný speciální algoritmus chrání komunikaci mezi mobilem a přenosovou anténou tím, že rychle mění vysílací frekvenci. Stejný systém funguje v síti GSM už skoro 22 let. Nohlův tým ho úplně rozluštil za necelých pět měsíců.  Už před úplným rozluštěním kódu bylo možné odposlouchávat mobily přímo během volání. Cena těchto odposlechů byla ale tak vysoká, že si to mohly dovolit jen tajné služby největších a nejbohatších států světa.  

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Martin Zikmund, odborník na telekomunikace:

„Ten současný objev spočívá v tom, že to prolomení je rychlé a že tu komunikaci lze odposlouchávat v reálném čase.“

Podle Nohla teď k napíchnutí mobilu ze vzduchu stačí jím zveřejněný seznam číselných kódů, lepší počítač a rádiové vybavení - vše v ceně asi půl milionu korun. Jiní odborníci na telekomunikace se ale masového zneužití nebojí. Podle Zikmunda je reálné riziko poměrně nízké, neboť je nepoměrně snazší toho člověka odposlouchávat jinak, například instalovat přímo do jeho mobilního telefonu nějaké odposlouchávací zařízení.